Nemzeti öntudatunkat építjük újjá, amikor a kommunista diktatúra áldozataira emlékezünk, amikor szembenézünk azzal a súlyos teherrel, amelyet ez a korszak ránk hagyott – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Budapest II. és III. kerületének országgyűlési képviselője a Kereszténydemokrata Néppárt fővárosi és II. kerületi szervezetének budapesti megemlékezésén.

Bagdy Gábor főpolgármester-helyettessel és Láng Zsolt II. kerületi polgármesterrel közösen koszorúzták meg a kommunizmus áldozatainak emléktábláját a Gyorskocsi utcai börtön falán.

Fotó: NGM

1949 és 1954 között százezreket, egyes kutatók szerint több mint egymillió embert sújtott a kommunista diktatúra Magyarországon – emlékezett Varga Mihály. Sokféle alakot öltött az üldözés, mert nem feledkezhetünk meg a kitelepítettekről, az elhurcoltakról, a külföldre üldözött százezrekről és itthon maradt hozzátartozóikról, az egyetemről kizárt hallgatókról vagy az egzisztenciájukat vesztett fiatalokról – emlékeztetett Varga Mihály.

Az 1956-os forradalom leverését a kommunizmus logikájában ismét a megtorlás követte, ennek során több mint 20 ezer emberre szabtak ki börtönbüntetést és 229 embert végeztek ki, tízezreket internáltak és tartottak fogva – hangsúlyozta a politikus, aki szerint a kommunista rezsim legnagyobb bűne az volt, hogy kormányzati módszerré avatta a gyilkosságot, az ártatlanok bebörtönzését, az internálását és a megfélemlítést.

Fotó: NGM

A nemzetet sem hagyta érintetlenül, hogy az alávetettséget, a katonai megszállással biztosított elnyomást kellett szabadságként elfogadnia, sőt még ünnepelnie is – figyelmeztetett Varga Mihály kiemelve: a legfőbb tanulság, hogy csak olyan elvek mentén élhetünk, csak olyan döntéseket hozhatunk, amelyek nem csorbítják függetlenségünket, hanem segítik Magyarország előrejutását, valamint az itt élők szabad és biztonságos életét.