„Emlékeznünk kell arra a korra, amely mindenkitől elvett valamit, volt, akitől csak a lakóhelyét, vagy a hosszú évek munkájának az eredményét, az értelmes munka lehetőségét, vagy a családját és volt, akitől az életet” – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a kommunizmus áldozatainak emléktáblájánál.
A kommunizmus áldozatainak emléknapján a diktatúra által kivégzett, elhurcolt vagy elüldözött emberek emléke előtt tisztelegnek február 25-én immár 15 esztendeje országszerte. 1947-ban ezen a napon tartóztatták le és hurcolták el Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát.
A következő évek koncepciós pereiben több mint száz embert ítéltek halálra és végeztek ki. De nem csak a politikai ellenfelekkel számoltak le ilyen kíméletlenül. Szovjet mintára 1951-ben 13 ezer, többségében civil embert telepítettek ki a fővárosból vidékre, kuláknak minősített családok otthonába. Sokan soha többé nem térhettek vissza otthonukba, évtizedekig megbélyegezve kellett élniük.
Tudjuk, hogy csak Kelet-Európában egymillió halottja volt az üldöztetésnek a negyven év alatt – fogalmazott emlékező beszédében Varga Mihály. Az azonban felmérhetetlen, hogy hányan voltak azok, akik emiatt árván nőttek fel, akiknek derékba tört az életük, akiket megbélyegeztek, lehetetlenné téve, hogy alkotó módon, emberhez méltóan éljenek. Ránk, magyarokra is sötét árnyat vet az a múlt, amellyel le kellett számolnunk, amelyen túl kellett lépnünk ahhoz, hogy ismét egyenes derékkal, magyarságunkat nem megtagadva, hanem arra büszkén élhessünk. De felednünk nem lehet. Emlékeznünk kell arra, hogy a kommunizmus, vagy ahogyan nálunk nevezték, a szocializmus, kormányzati módszerré avatta a gyilkosságot, az ártatlanok bebörtönzését, internálását, a megfélemlítést – tette hozzá a nemzetgazdasági tárca vezetője.
Az emlékezésen Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes, a Kereszténydemokrata Néppárt fővárosi elnöke beszédében az utókor felelősségét hangsúlyozta.
A kommunizmus áldozatainak Gyorskocsi utcai emléktáblájánál koszorút helyezett el – többek között – Varga Mihály, Bagdy Gábor és Láng Zsolt, a II. kerület polgármestere.