Európa gazdasági növekedése továbbra is mérsékelt, azonban Közép-Kelet Európa fontos szerepet játszhat az EU gazdasági növekedésének élénkítésében – jelentette ki Varga Mihály az Európai Unió pénzügyminisztereinek (Ecofin) pozsonyi találkozóján.
Az ülésen megvitatták a digitális gazdaságban működő vállalkozások adóelkerülését megakadályozó javaslatot, amit a magyar tárcavezető terjesztett elő.
A tanácskozáson résztvevő pénzügyminiszterek áttekintették az unió gazdasági helyzetét, a felek egyetértettek abban, hogy fiskális területen is minden korábbinál több kihívás előtt áll Európa – tájékoztatott Varga Mihály. A pénzügyi válság örökségeként gazdasági és politikai bizonytalanságokkal kell megküzdeni, másrészt több ország költségvetési hiánya meghaladja a 3 százalékos referenciaértéket, ráadásul megrendült a bizalom az euróövezet integritásában – ismertette a legfontosabb elemeket a szakminiszter.
Az unió gazdasági növekedésének beindítása továbbra is fontos cél – összegezte a magyar tárcavezető. Varga Mihály jelezte: a növekedés megőrzéséhez hozzájárulhat még a magán- és közberuházások fokozása, ami a Stabilitási és Növekedési Egyezmény által kínált rugalmasságok maximális kihasználásával biztosítható.
A pozsonyi értekezlet fontos témája volt az adóelkerülés és adócsalás elleni megújult és összehangolt küzdelem. A felek egyetértettek abban, hogy a legtöbb állam adóigazgatását komoly kihívás elé állítja a digitális gazdaság. Magyarországnak van válasza erre a problémára – szögezte le Varga Mihály, aki a tanácskozáson ismertette a gazdasági tárca által kidolgozott koncepciót. Mint fogalmazott: a digitális vállalatoknak is ki kell venniük a részüket a közteherviselésből, és ugyanúgy, mint bárki másnak jövedelmük után adót kell fizetniük. A magyar miniszter által ismertetett megoldás lényege, hogy a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók visszatartanának minden regisztrált digitális vállalatnak irányuló kifizetésből egy bizonyos százalékot, és azt továbbutalnák a saját adóhatóságuknak. A levont összeg mintegy fedezetként szolgálna a meg nem fizetett adó után – mutatott rá Varga Mihály, aki szerint a rendszer az EU minden tagállamában működhetne, így a digitális cégeknek történő fizetések más tagállamokba való áthelyezésével nem lenne megkerülhető.