Több mint tíz éve nem látott mértékben, 33,3 százalékkal bővült az építőipar teljesítménye márciusban, míg az első negyedévben közel 25 százalékos erősödést mértek, ami egyértelműen trendfordulót jelez az ágazatban – kommentálta Varga Mihály a KSH által közzétett legfrissebb építőipari adatokat.

A nemzetgazdasági miniszter kiemelte: az építőipari és az újlakás-építési adatok egyaránt visszatükrözik a kormány lakáspiacot támogató intézkedéseinek kedvező hatását.

Varga Mihály az adatokat elemezve kitért arra is, hogy nemcsak éves összevetésben, hanem az előző hónaphoz mérten is növekedést regisztráltak, februárról márciusra 3,4 százalékkal emelkedett az ágazat teljesítménye. Mindkét építményfőcsoport termelése növekedni tudott, az egyéb építmények építése 48,8 százalékkal, az épületeké 30,2 százalékkal nőtt éves alapon – tette hozzá.

Varga Mihály kiemelte: elsősorban a CSOK-nak köszönhető, hogy a kiadott lakásépítési engedélyek száma 2016-ban két és félszeresére nőtt éves összevetésben, és csaknem 10 ezer új lakás épült az elmúlt évben. A várakozásoknak megfelelően 2017. első negyedévében tovább emelkedett - mintegy 89 százalékkal - a lakásépítési engedélyek száma az előző év azonos időszakához képest, a használatba vett lakások száma pedig 47 százalékkal bővült. Várakozásaink szerint az idei évben 15 - 16 ezer új lakás épülhet, ez az építőipar teljesítményét pozitívan befolyásolja majd – mondta a tárcavezető.

A rendkívüli termelési adatok mellett az elkövetkező időszakot tekintve szintén biztató, hogy a hó végi szerződésállomány 81,3 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban hívta fel a figyelmet Varga Mihály hozzátéve, hogy az építőipari termelési adatok alakulása összhangban áll a 2017 - 2021-es Konvergencia Programban megfogalmazott várakozásokkal. Varga Mihály hangsúlyozta: az Európai Uniós források felfutásával párhuzamosan visszatér a tartós növekedés az építőiparban, emellett a tervezett állami beruházások is újabb lendületet adnak az ágazatnak.