Egyre jobban megéri dolgozni Magyarországon, az év első 10 hónapjában 11,6 százalékkal nőttek a keresetek, ami 8,6 százalékos reálbér-emelkedést jelent – mondta Varga Mihály.
A pénzügyminiszter közölte, a minimálbérek érdemi növelése, a versenyszféra béremeléseit támogató hatéves bérmegállapodás, illetve a közszférában megvalósuló életpályaprogramok is hozzájárulnak a reálkeresetek folyamatos emelkedéséhez.
A kormányzati intézkedéseknek köszönhetően a magyar családok jövedelme folyamatosan nő, amit a családi adókedvezmény fokozatos emelése is nagyban támogat – tette hozzá.
A béremelkedéssel párhuzamosan a foglalkoztatás is folyamatosan növekszik, a munkában állók száma már meghaladta a 4,5 milliót – közölte a tárcavezető. Mint mondta, a 2016 novemberi hatéves bérmegállapodás értelmében 2019-ben újabb két százalékponttal, 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökkenhet a szociális hozzájárulási adó, ami tovább mérsékli a vállalatok adóterheit. A munkáltatói adócsökkentés így nagyobb teret ad a cégeknek, hogy minél magasabb béremeléseket hajtsanak végre a munkavállalóik körében – közölte Varga Mihály.
A reálbérek 2022-re így akár másfélszeresére is nőhetnek a bérmegállapodástól számítva, ami a magyar gazdaság növekedését is tovább erősítheti. A minimálbérekkel együtt a magasabb kategóriába tartozó bérek is folyamatosan növekedtek az elmúlt időszakban. Emiatt nemzetgazdasági szinten 2017-re a nettó keresetek reálértéke – a családi kedvezmények figyelembevételével – átlagosan 36%-kal nőtt 2010-hez képest – mondta a pénzügyminiszter.
A közszférában főként a kormány életpályamodelljeinek köszönhetően több százezer ember bére emelkedik és emelkedett az elmúlt években. Nőtt a tanárok, egészségügyi dolgozók, a szociális szférában foglalkoztatottak, valamint a rendvédelmi dolgozók keresete, 2019-től pedig egyes önkormányzati köztisztviselők és a központi közigazgatásban dolgozó kormánytisztviselők bérrendezését is tervezzük – emelte ki Varga Mihály.