Az előzetesen vártnál is kedvezőbben, 8,7%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom az év első hónapjában. A vásárlási kedv egyértelműen lendületben van, a több mint másfél éve tartó növekedés eredményeként a forgalom mára elérte a válság előtti szintet.

A kiskereskedelem erősödése elsősorban a javuló munkaerő-piaci helyzetnek és a jövedelmek növekedésének köszönhető, míg a következő hónapokban a devizahitelekből visszajáró egyszeri összegek és az alacsonyabb törlesztőrészletek is segíthetik a bővülést.

Idén januárban 5,7 százalékkal nőtt a forgalom az élelmiszer- és az élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben, ezen belül az élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 6,6, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletekben pedig 2,6 százalékkal nőtt az értékesítés 2014 januárjához képest. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma 12 százalékos bővülést produkált: az iparcikk jellegű vegyes-, a könyv-, a számítástechnika- és az egyéb iparcikk eladások 17 százalékkal nőttek.

Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) belgazdaságért felelős helyettes államtitkára szerint a karácsonyi leárazások is szerepet játszottak az emelkedésben, bár januárban éppen az ünnepek alatti költések miatt általában kevesebb jövedelem áll rendelkezésre.

Az NGM arra számít, hogy a növekedés folytatódik, miután a bankok elszámoltatása, a devizahitelek kivezetése, a törlesztőrészletek csökkenése nyomán még több jövedelem marad a magyar családoknál.

2015 januárjában az üzemanyag-kiskereskedelem csaknem 10 százalékkal bővült, ez a benzinárak egy év alatt bekövetkezett, több mint 16 százalékos csökkenésének is köszönhető. Tovább folytatódott a bővülés az internetes kiskereskedelemben, a forgalom ebben a szegmensben 40 százalékkal nőtt.

A forgalom erősödése a GDP alakulásában is megmutatkozik, 2014-ben ugyanis 1,7 százalékkal nőtt a háztartások fogyasztása az egy évvel korábbihoz képest. Figyelembe véve az elmúlt hónapok forgalmi adatait, valamint a várható jövedelmi és árfolyamatokat, a háztartások fogyasztási kiadásai az ősszel prognosztizált 2,6 százaléknál is kedvezőbben alakulhatnak.

Lenner Áron Márk a kiegyensúlyozott, stabil gazdasági növekedésben fontosnak nevezte, hogy az export és az ipar mellett a belső fogyasztás is követni tudja a növekedési trendet, megalapozva a további bővülést.

Az adatokból az derül ki, hogy a magyarok bizakodóak a jövővel kapcsolatban, nem rosszabb időre tartalékolnak, hanem megkeresett jövedelmüket vásárlásra fordítják - jegyezte meg.