Idén márciusban 3,3, az év első negyedévében 3,4 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon. Várakozásunk szerint a 45 hónapja tartó növekedés az év során tartósan magas maradhat, köszönhetően egyebek mellett a foglalkoztatás bővülésének, a kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodásnak és az alacsony inflációs környezetnek.

A naptárhatással igazított adatok 5,4 százalékos bővülést mutatnak, amellyel a magyar kiskereskedelmi forgalom növekedése májusban éves alapon jelentősen meghaladta az Európai Unió 2,5 százalékos átlagát.

A forgalom összetevőit tekintve az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 3,7 százalékos, míg a nemélelmiszer-kiskereskedelem 7,6 százalékos növekedést mutatott. Ez utóbbi teljesítményében komoly szerepet játszott a kiskereskedelmi forgalomból 3,4 százalékkal részesedő internetes és csomagküldő szolgálatok forgalmának jelentős, 10 százalékos emelkedése. A nemélelmiszer-kiskereskedelmen belül a textil-, ruházati és lábbeli- 12 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk 8,3 százalékkal, míg az iparcikk jellegű vegyes kereskedelem 14 százalékkal emelkedett éves alapon. Összességében 2010 januárja óta a kiskereskedelmi forgalom 20,7 százalékkal, 2014 év elejétől pedig 17,6 százalékkal nőtt Magyarországon.

Az elmúlt időszakban a kiskereskedelem dinamikáját meghaladóan bővült a háztartások szolgáltatások iránti kereslete (pl. turizmus), ami a kiskereskedelem bővülését támogatja. Az ágazat volumenének folyamatos növekedése a háztartások fogyasztásának további emelkedését vetíti előre, amelyet a kormányzat intézkedései is támogatnak. A hatéves bérmegállapodás a bérek emelkedésén keresztül – az áfa-csökkentésekhez hasonlóan – serkenteni fogja a fogyasztást, és ezáltal a GDP bővülését is.