Tizenhét éve nem látott mértékben, 14 százalékkal bővültek tavaly a beruházások Magyarországon, amelyek értéke így meghaladta az 5200 milliárd forintot. Ilyen erőteljes növekedésre az 1998 óta megfigyelt idősor esetében még nem volt példa.

Az adatok megerősítik, hogy a magyar gazdaság elmúlt időszakban mért növekedéséhez kimagasló, több mint 20 százalékos mértékben járultak hozzá a beruházások.

A témában Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nyilatkozott a kormany.hu-nak.

Különösen kedvező, hogy a nemzetgazdasági ágak többségében, összesen 17 ágazatban a beruházások bővülését mérték. A negyedik negyedéves erőteljes növekedéséhez elsősorban a 24 százalékkal erősödő gépberuházások járultak hozzá, ugyanakkor az építési beruházások is 8,6 százalékkal emelkedtek. Tovább nőtt a legnagyobb súllyal rendelkező feldolgozóipar beruházási aktivitása, itt 12,7 százalékos növekedést regisztráltak. Ehhez a bővüléshez elsősorban a járműipar beszállító ágazatai járultak hozzá, amely jól mutatja, hogy a Magyarországon megtelepedett autóipari vállalatok korábbi sikeres beruházásai révén tovább erősödött Magyarország tőkevonzó képessége.

A jól teljesítő feldolgozóipari beruházások mellett a dinamikus infrastruktúra-fejlesztéseknek köszönhetően kiugróan, 28 százalékkal nőtt a szállítás, raktározás ág teljesítménye. Emellett - elsősorban a középületek, kórházak felújításainak köszönhetően az egészségügy beruházásai 17 százalékkal emelkedtek. A Regionális Operatív Program eredményeként 16 százalékkal nőtt a szálláshely, vendéglátás ágazat aktivitása. A felsoroltakon túl a kereskedelemben 14 százalékos, az energiaiparban 12 százalékos, a mezőgazdaságban 11 százalékos, a szakmai, tudományos ágazatban pedig 33 százalékos növekedést regisztráltak a negyedik negyedév során.

A nemzetgazdasági ágak széles körében kibontakozó beruházás-növekedést segítik többek között a folyamatos feldolgozóipari megrendelések, az uniós források eredményes felhasználása, a Növekedési Hitelprogram segítségével megvalósuló projektek és az alacsony hozamkörnyezet is. A beruházásokkal létrejövő új kapacitások főként a termelő ágazatok teljesítményét  emelik, ezzel megalapozva az elkövetkező időszak gazdasági növekedését is.