Magyarország támogatását és részvételi szándékát fejezte ki Kína legnagyobb turisztikai fejlesztési programja, a hajdani Selyemút 21. századi „újjáélesztésében”. A kínai diplomácia Magyarországra mint a közép-európai térség kapujára tekint – mondotta Ruszinkó Ádám turizmusért felelős helyettes államtitkár.

Az újkori Selyemút egyúttal egy gazdasági övezetet is jelent a kínai elképzelés szerint, melynek életre hívása jó alkalmat teremt arra, hogy Magyarország sikerrel vegye ki részét a kínai turisták számának látványos növekedéséből.

A magyar küldöttséget Gondos Judit, az NGM közigazgatási államtitkára, Ruszunikó Ádám turizmusért felelős helyettes államtitkár és Faragó Péter, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója alkotta.

Az egykor Eurázsiát keresztülszelő kereskedelmi útvonal két végpontján Kína és Európa dél-keleti szegélye volt, így kapcsolva össze a két gazdasági erőközpontot, egyúttal bevonva a vérkeringésbe a közbeeső vidékeket. Most is hasonló a cél. A nagy ívű tervnek a kínaiak beszédes alcímet adtak, mely így hangzik: „Egy út, egy gazdasági övezet”, míg jelmondata: „Visit the Silkroad!” – „Látogasd meg a Selyemutat!”

A terv azonban konkrétabb, mint néhány hangzatos jelszó. A 11 pontból álló, elsősorban kínai finanszírozású program három fő témakört érint. Egyrészt beruházásokkal és utazáskönnyítő adminisztratív intézkedésekkel kívánja élénkíteni a turizmust a létrehozandó Selyemút gazdasági övezetben. Ennek kapcsán a turizmusért felelős helyettes államtitkár felvetette egy Kínától Európáig tartó kelet-nyugati irányú nagy sebességű vasút megvalósításának lehetőségét, amit a kínai fél megfontolandó javaslatként értékelt.

Ennél természetesen gyorsabban megvalósítható programelem az, hogy a regionális együttműködésben érintett országok közös marketingtevékenységet folytassanak a turisztikai kínálat megismertetése céljából, valamint – szintén magyar javaslatra – fokozzák az együttműködést a főiskolai és az egyetemi szintű turisztikai szakemberképzésben. Mindehhez jó alapot szolgáltat az a tény, hogy Magyarországon működik a közép- és kelet-európai térség 16 országa és Kína idegenforgalmát erősíteni hivatott regionális központ (KKE), és Kína ehhez kapcsolódóan Budapesten kívánja megnyitni turisztikai regionális irodáját is. Az ázsiai fél e látogatás során is megnyilvánult rokonszenvét erősíti az a magyar diplomáciai gesztus, hogy nemrégiben a világ turisztikai szervezetében a kínai nyelv hivatalossá tétele mellett foglaltunk állást – emlékeztetett Ruszinkó Ádám, aki jó esélyt lát arra, hogy térségünk országaival közösen olyan csomagot tudunk biztosítani az egyre fizetőképesebb kínai vendégek számára, amely új távlatokat nyit számunkra az ázsiai vendégek számának növelésében.