Tovább folytatódott hazánk külkereskedelmi forgalmának bővülése szeptemberben: a kivitel 9 százalékkal, a behozatal 10 százalékkal emelkedett. A növekedés soha nem látott mértékű, 939 millió eurós külkereskedelmi többletet eredményezett, amely 85 millió euróval több, mint egy évvel korábban.
A kedvező adatok többek között a hazai gazdaság növekedésének, a tartósan erősödő ipari termelésnek - így a járműgyártásnak és a kapcsolódó iparágak teljesítményének - és a fogyasztás bővülésének köszönhető.
A nyári szabadságolások okozta átmeneti gyárleállások után a vállalatok újraindították termelésüket, ennek köszönhetően pedig visszatért a lendület a külkereskedelem teljesítményébe is: idén szeptemberben a kivitel értéke 7,8 milliárd euró, a behozatalé 6,8 milliárd euró volt, így rekordösszeget, 939 millió eurót ért el a külkereskedelmi mérleg havi többlete. Az év első kilenc hónapjában a kivitel 7,7 százalékkal, míg a behozatal 8,8 százalékkal erősödött az egy évvel korábbihoz képest. A külkereskedelmi többlet ezt az időszakot tekintve is nőtt, 5 milliárd euró volt, 105 millióval több, mint egy évvel korábban.
A gépek és szállítóeszközök forgalma az importot tekintve 7,8, míg az export esetében 8,9 százalékkal emelkedett az első kilenc hónapban. A növekedés mozgatója továbbra is a közúti jármű, amelynek kivitele 40 százalékkal haladta meg a múlt évi szeptemberi szintet. A feldolgozott termékek exportjában 7,1 százalékos emelkedést mértek, a behozatalban pedig ennél is nagyobb, 9,8 százalékos emelkedés volt megfigyelhető a 2013. január-szeptemberi időszakhoz képest. A vizsgált időszakban a gyógyszer és gyógyszerészeti termékek kereskedelme 5 százalék körüli bővülést ért el. Az energiahordozók importja 12 százalékkal haladta meg az előző időszakban mért szintet, ami mögött a gáztározók feltöltése áll. Az EU tagállamok felé irányuló exportunk közel 10 százalékkal, behozatalunk 14 százalékkal bővült az év első kilenc hónapjában.
A külkereskedelmi forgalom hosszú ideje tartó bővülése várakozásaink szerint a következő hónapokban is folytatódni fog, ezt támogatja többek között a több mint egy éve erősödő ipari termelés és a szintén tartósan növekvő fogyasztás is.