Az elmúlt év decemberében 2,8, az év egészében 4,5 százalékkal nőtt Magyarországon a kiskereskedelmi forgalom, így már negyvenkét hónapja tart az ágazat erősödése. A javuló foglalkoztatási mutatóknak és az alacsony inflációs környezetnek köszönhetően a fogyasztás 2003 óta nem látott ütemben bővült 2016-ban. Az ismét európai uniós átlag felett bővülő kiskereskedelmi forgalom is mutatja, hogy Magyarország erősödik.
Decemberben a forgalom összetevőit tekintve a nemélelmiszer-kiskereskedelemben 3 százalékos emelkedést regisztráltak éves alapon, így folytatódott a már több mint három éve tartó növekedés. Ez különösen kedvező, ugyanis a több hónapja tartó nagymértékű bővülés arra enged következtetni, hogy a háztartások válság során elhalasztott fogyasztása egyre inkább megjelenik, így a tartós fogyasztási cikkek egyre nagyobb súlyt képviselnek a fogyasztói kosárban
Az előző év utolsó hónapjában az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 3,2 százalékkal nőtt, ami azért is jelentős, mivel ezen a területen a családok kiegyensúlyozott költekezésre törekednek minden időszakban.
Nemzetközi összehasonlításban a magyar kiskereskedelmi forgalom növekedése decemberben éves alapon a tízedik legnagyobb növekedést érte el az Európai Unióban, ismét meghaladva annak 2,3 százalékos átlagát. Az árucikkek széles körét magába foglaló, a kiskereskedelmi forgalomból 3,7 százalékos részesedésű csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma 25 százalékkal emelkedett tavaly decemberben, folytatva az évek óta tartó bővülést.
2010 januárja óta a kiskereskedelmi forgalom 19,1 százalékkal, 2014 év elejétől pedig 16,1 százalékkal nőtt Magyarországon.
A masszív bértömeg-növekedés és az emelkedő lakossági bizalom következtében 2016-ban a háztartások fogyasztási kiadása a decemberi Makrogazdasági és Költségvetési Előrejelzéssel összhangban, 5 százalékkal növekedhetett.
A háztartások rendelkezésre álló jövedelmének bővülése meghaladja a kiskereskedelemét, ami a háztartások továbbra is erős megtakarítási hajlandóságát jelzi. Ez egyben azt is jelenti, hogy még van érdemi mozgásterük a korábban elhalasztott vásárlások miatt a jövőben a fogyasztásuk növelésére.
A várakozások szerint az idén tovább folytatódik a kiskereskedelem bővülése és ezzel párhuzamosan a háztartások fogyasztásának növekedése, amelyet a kormányzat intézkedései - mint a novemberi bérmegállapodás is - támogatnak.