Magyarország a Turisztikai Világszervezet (UNWTO) tagjaként ratifikálta azt a közgyűlési határozatot, hogy a kínai nyelv a világszervezet hivatalos nyelvei közé kerüljön - jelentette be Ruszinkó Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) turizmusért felelős helyettes államtitkára a dokumentum átadásán szerdán Budapesten.
A dokumentumot Hsziao Csien, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete vette át.
Ruszinkó Ádám közölte: a magyar kormány a régió többi országának turisztikai vezetőit is kérte levélben ennek elismerésére, ez még 8-9 országot érint.
Kiemelte: a tavaly közel 90 ezer kínai turista érkezett Magyarországra és 160 ezer vendégéjszakát töltöttek el, a beutazó kínai turisták száma évről évre dinamikusan emelkedik. Átlagos tartózkodási idejük két nap, jellemzően több kelet-közép-európai (KKE) országot érintenek körutazásaik alatt - ismertette.
Kitért arra, hogy hivatalosan Magyarország képviseli a régió 16 országának turizmusát a budapesti Kína-KKE Turisztikai Koordinációs Központ keretein belül. Azon dolgoznak, hogy a kínai turisták a régió minél több országába látogassanak, és minél több magyar utazzon Kínába - mondta. Az Air China május elsejével elindított heti 4 járata Peking-Budapest között ezt segíti elő. A helyettes államtitkár mindkét ország számára fontosnak nevezte, hogy egyszerűsödjön a vízumügyintézés.
Az államtitkár emlékeztetett rá, hogy több éves erőfeszítés eredménye érett be, amikor a Kínai Nemzeti Turisztikai Hivatal (CNTA) elnöke idén márciusban Varga Mihály miniszterrel tartott kétoldalú találkozóján bejelentette a kínai fél döntését egy regionális iroda Budapesten történő megnyitásáról. A döntés egyúttal Magyarország regionális súlyának elismerését is jelenti a turisztikai kapcsolatokban - mutatott rá.
Hsziao Csien, a Kínai Népköztársaság nagykövete nagyra értékelte, hogy Magyarország elismerte a kínai nyelvet az UNWTO hivatalos nyelveként. Kína a világ legnagyobb belföldi turisztikai piaca, és a világ legnagyobb küldőpiaca. A két ország közötti turisztikai együttműködés egyre szorosabb, és az egyik legfontosabb területét jelenti a kétoldalú kapcsolatoknak - hangoztatta, hozzátéve: a közvetlen járat új ablakot nyitott a turisztikai kapcsolatokban.