2015 májusában a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztítva 5,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ezzel 23 hónapja folyamatosan és kiegyensúlyozottan erősödik az ágazat. A forgalom növekedése a vasárnapi pihenőnap bevezetését követően is folytatódott, amit a KSH legfrissebb jelentése mellett az online-pénztárgépadatok is alátámasztanak.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma 746 milliárd forint volt idén májusban. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 9,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,6 százalékkal költöttek többet, mint tavaly ilyenkor. Hazánk az Európai Unió 28 tagállama közül a negyedik legjobb eredményt érte el májusban.  Az Eurostat adatai alapján a növekedés mértéke jóval meghaladja az uniós átlagot.

Az év első öt hónapját tekintve a forgalom nagysága – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 6,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának értékét. Az élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 0,8, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké pedig 3,3%-kal nőtt. Növekedtek az eladások a használtcikk- (15%), a textil-, ruházati és lábbeli-, illetve a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (egyaránt 13%), az iparcikk jellegű vegyes- (6,5%), a bútor-, műszakicikk- (4%), valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszerüzletekben (3,8%). A csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 42%-kal emelkedett, ezzel folytatódott az évek óta tartó bővülés.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a lakossági fogyasztás érdemi bővülésével számol az év hátra lévő hónapjaiban is. Ebben fontos szerepet játszik egyebek mellett a foglalkoztatottak számának rekordmértékű növekedése, a reálbérek emelkedése, a banki elszámoltatás következtében a lakosságnál maradó többletjövedelem, illetve az online pénztárgépek gazdaságfehérítő hatása is. A kiskereskedelmi forgalmi adatok megerősítik, hogy a háztartások vásárlási kedve visszatért, a családok pozitívabban látják jövedelmi kilátásaikat.