Több szempontból is új időszakot él meg a turizmus, az ágazat számára kedvező az állami intézményrendszer átalakulása - mondta Ruszinkó Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) turizmusért felelős helyettes államtitkára egy turisztikai konferencián szerdán, Budapesten.
Hozzátette: korábban nem volt szerencsés az a szervezeti struktúra, amelyben a turizmust érintő kérdések "egytől-egyig" más tárcához tartoztak. Jelenleg az az örömteli helyzet állt elő, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz (NGM) tartozik a fejlesztésekért felelős államtitkárság, és a Magyar Turizmus (MT) Zrt. is, és megszűnt a korábbi széttagoltság - mondta.
Ruszinkó Ádám szerint az intézményrendszer átalakulása mellett új időszakot jelent az ágazatnak a 2014-2020 közötti fejlesztési ciklus elindulása is. Megjegyezte, hogy az uniós források rendszere és elosztása még nem végleges. Kitért arra, hogy 35 folyamatban lévő fontos projektet kapott meg elődjétől, Horváth Viktóriától, az átadás-átvétel barátian zajlott. Közölte: a Külgazdasági és Külügyminisztériummal közösen a turisztikára és az egészségiparra kiterjedő együttműködési megállapodást írtak alá a 3,5 millió lakosú Moldovával.
Az idei eredményeket ismertetve elmondta: a legnagyobb küldőpiacok között továbbra is az élen áll Németország, Oroszország pedig Ausztriát megelőzve feljött a második helyre, és szépen nő a Szlovákiából érkezők száma is. Az orosz embargó miatt az orosz beutazók üteme lassuló, de egyenlőre nem csökkent.
Hangsúlyozta, hogy a belföldi forgalom növekedési dinamikája négyszerese külföldinek, amelyben a SZÉP-kártya hatása fontos: idén január-augusztusban 54,8 milliárd forint feltöltés érkezett, ami 11 százalékos növekedésnek felel meg. Június-augusztusban legalább 2 millió ember nyaralását szolgálta a kártya. Az üzleti turizmus fejlesztéséről szólva kitért arra, hogy a budapesti konferenciaközpont tervezése elindult. Minden jel arra mutat, hogy a régóta várt létesítmény megépül - tette hozzá.
Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgató-helyettese előadásában kiemelte: a válság előtti, 2007-es évhez képest tavaly közel 20 százalékkal nőtt a vendégforgalom, a külföldi vendégek száma pedig 14,1 százalékkal. A szállásdíj-bevételben tavaly elért 166,6 milliárd forint 18,7 százalékos növekedésnek felel meg. Budapestre 2007-hez képest közel 30 százalékkal több, 3,3 millió turista érkezett tavaly. A statisztikai adatok - ha a minőségi növekedést sikerül tartani - további növekedést vetítenek előre - vélekedett.
Az Utazó magazin Turizmus és profit címmel megrendezett konferenciáján díjazták az idegenforgalmi adóbevételből (IFA) a turizmus marketingbe a legtöbbet visszaforgató várost, Nyíregyházát, a turisztikailag leggyorsabban fejlődő város Győr lett. A beutazó turizmusban legaktívabb városnak járó elismerést pedig Hévíz kapta.