A júniusi, több mint 11 százalékos növekedést követően tovább bővült Magyarország ipari teljesítménye, idén júliusban már 12,3 százalékkal erősödött az ágazat. Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára a KSH legfrissebb adatait kommentálva kiemelte, hogy az ipar júliusi bővülése 3 éves csúcsot jelent, utoljára 2011-ben mértek ennél nagyobb erősödést.

Az ipar teljesítménye egyre nagyobb mértékben támogatja a gazdasági növekedést, ez pedig összhangban van azzal a kormányzati célkitűzéssel, hogy az ipari termelés hozzájárulása a nemzeti össztermékhez egész Európában Magyarországon legyen a legmagasabb – tette hozzá az államtitkár.

Az év első hét hónapjában 9,8 százalékkal haladta meg a termelés az egy évvel korábbi értéket, az előző hónaphoz képest pedig 1,6 százalékkal erősödött az ipari kibocsátás. Az ipari termelés már tizenegy hónapja folyamatosan bővül, teljesítménye nemcsak a hazai export növekedéséhez, hanem új munkahelyek, új beruházások létrehozásához is hozzájárul.

Az ipari növekedés egészséges szerkezetét mutatja, hogy a 13 százalékkal bővülő feldolgozóipar tizenhárom alága közül tizenkettőben termelésbővülést regisztráltak. A járműgyártás kiugró mértékben, csaknem 32 százalékkal, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 6,2 százalékkal, az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása több mint 34 százalékkal nőtt. A kiegyensúlyozott növekedés a területi bontásban is megfigyelhető, ugyanis 2014. január-júliusban az ipari termelés mindegyik régióban növekedett.

Az ipar tartós növekedését vetíti előre, hogy a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése több mint 17 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest: az új exportrendelések 18,3, míg az új belföldi rendelések 12,5 százalékos emelkedést mutattak. Az összes rendelésállomány 19,2 százalékkal haladta meg a tavaly júliusi szintet.

Glattfelder Béla kiemelte, az ipar bővülése annak köszönhető, hogy a növekedést mind az export, mind pedig belső fogyasztás támogatja, emellett a meglévő ipari kapacitások jobb, hatékonyabb kihasználtságát, és új ipari üzemek létesítését is a bővülés hajtóerői között említette. Az elmúlt időszak adatai tehát azt mutatják, hogy beértek a kormány aktív iparpolitikájának eredményei: 2010. januárról 2014. júliusára összességében több mint 23%-kal növekedett az ipari termelés. Ezért a kormány a jövőben is a termelőszektor megerősítésével, aktív iparpolitikával kívánja a magyar gazdaság jó teljesítményét tartósan fenntartani.