A kormány gazdasági lépéseit igazolja, hogy a nálunk működő külföldi vállalatok a saját üzleti terveik, a beruházási környezet értékelése és a magyar nemzetgazdaság kilátásai alapján az elmúlt évek legoptimistább várakozásait fogalmazták meg 2016-ra – emelte ki Lepsényi István a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és –szabályozásért felelős államtitkára a Német-Magyar Gazdaság Házában tartott éves rendezvényen.

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) idén immáron 22. alkalommal kérdezte meg tagvállalatait és más külföldi beruházókat arról, hogyan látják a magyarországi gazdasági helyzetet és az üzleti környezetet. A pozitív és a negatív válaszok egyenlege 2005 óta nem volt olyan kedvező, mint az idén.

Fotó: Eisenmann József/NGM

Erősödő reálgazdaság, javuló üzleti környezet - ezt emelte ki a DUIHK 2016. évi konjunktúra-felmérése, amely a magyar gazdaság erős és gyenge pontjait mutatja fel. A jelentésben német és más külföldi befektetők fogalmazták meg a magyar gazdaság teljesítményéről véleményüket. Ebben igen kedvezőnek ítélik a gazdasági helyzetet és az idei kilátásokat. A jelentés szerint a gazdaságpolitikai keretek tekintetében számos kérdésben javult a vállalatok elégedettsége, viszont kiemeli, hogy jelentősen nőtt a szakemberhiány. A dokumentum megállapítja, hogy mind az általános gazdasági helyzetet tekintve, mind a saját üzleti kilátások tekintetében az idei évi derűlátások sokkal jobbak. A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara ezért 2016-ra 3 százalékos gazdasági növekedéssel számol Magyarországon.

Fotó: Eisenmann József/NGM

A pozitív várakozások tükröződnek az élénkülő beruházási és foglalkoztatási tervekben is: a vállalatok 38 százaléka a tavalyinál jelentősebb beruházásokat tervez, létszámot még ennél is nagyobb mértékben, 43 százalékban akarnak emelni. Mindkét kérdésben kitűnik, hogy a feldolgozóipari cégek, különösen a nagyobb, exportra termelő vállalatok bővítenének. Összességében javult az elégedettség a gazdaságpolitikai feltételrendszerrel, egyes területeken számottevő volt a javulás, különösen a jogbiztonság és a kiszámíthatóság tekintetében, de valamelyest az adóterhelést valamint az adóigazgatást illetően is.

Igen jó értékelést kapott ismételten az infrastruktúra minősége valamint a munkajogi szabályozási környezet. A hazai beszállítókkal továbbra is elégedett a befektetők nagyobb hányada, de odafigyelést igényel, hogy a feldolgozóiparban már csaknem minden harmadik cég elégedetlen (tavalyi felmérés: 24 százalék). A Magyarország melletti befektetői elkötelezettség az idén érezhetően javult a tavalyi – mérsékeltebb, 71 százalékos – mutatóhoz képest, jelen pillanatban a befektetők 80 százaléka ismét beruházna Magyarországon.