A most megnyíló európai uniós források jó kiindulópontot teremtenek annak eléréséhez, hogy Magyarország ne csak termelési, hanem innovációs központtá is váljon Közép-Európában - mondta Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a Piac&Profit szaklap által rendezett konferencián az államtitkár kitért arra is, hogy a következő években aktív iparpolitikával és az újraiparosítás folytatásával támogatja a kormány a gazdaság növekedési lendületének megtartását. A jelenlegi támogatási időszakban a támogatások többsége újraiparosításhoz és a fenntarthatósághoz kötődik majd.
A 2020-ig tartó uniós költségvetési időszakban megjelenő kutatás-fejlesztési (K+F) támogatásokról elmondta: azok a projektek számíthatnak támogatásra, melyek új és innovatív technológiát, a nemzetközi piacon is helytálló termékek megvalósítására irányulnak. Mivel ezek a források kiugró lehetőséget adnak az országnak, figyelni kell arra, hogy körültekintően, a lehető leghatékonyabban használjuk fel őket.
Az iparfejlesztés fontos célkitűzése a területi egyenlőtlenségek csökkentésének – emelte ki az államtitkár - ezért fontos, hogy olyan területeken hozzanak létre új kapacitásokat, ahol megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerő áll rendelkezésre. Emiatt tavaly novemberben nagyszabású iparfejlesztési program kezdődött és a kiírt pályázatok a szabad vállalkozási zónákban lévő befektetéseket támogatják.
A vissza nem térítendő támogatásokról elmondta: ahhoz, hogy a cégek a támogatásokkal tényleges munkahelyeket teremthessenek, a pályázatoknál az induló létszámnál a bérelt és a saját munkavállalókat egybe kellene számítani. Így a bérelt munkavállalókat nem lehet - létszámbővítés címén - átvinni saját alkalmazásba.
Az államtitkár elmondta, hogy 270 milliárd forint jut kis- és középvállalkozások kapacitásbővítésre, amelynek 50%-a már a kiírt pályázatokon lehívható.
A következő időszak feladata az állami bürokrácia csökkentése és a vállalkozások terheinek mérséklése lesz. Ezek a lépések, valamint a reformok folytatása, és a magyar, illetve európai uniós források együtt biztosítják, hogy a magyar gazdaság tovább bővüljön - mondta az államtitkár.