6,7 százalékkal nőtt áprilisban a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest, így már 34 hónapja tart a forgalom bővülése. Nemzetközi összehasonlításban a magyar kiskereskedelmi forgalom növekedése áprilisban a negyedik legnagyobb volt az Európai Unióban, jelentősen meghaladva annak 2,4 százalékos átlagát.
A forgalom összetevőit tekintve a nemélelmiszer-kiskereskedelem áprilisi 11,3 százalékos növekedésével tovább folytatódott a közel három éve tartó bővülés. Ebben a teljesítményben komoly szerepet játszott – a nemzetközi tendenciáknak megfelelően – a csomagküldő szolgálatok forgalmának jelentős, 31 százalékos emelkedése, amely az interneten végrehajtott vásárlások számának növekedését tükrözi.
Áprilisban 3,9 százalékkal tovább nőtt az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalom annak ellenére, hogy már 2014-ben meghaladta a válság előtti rekordszintet.
Az üzemanyag-értékesítés 3,5 százalékkal emelkedett, amelyhez hozzájárult, hogy a tartósan alacsony olajárakkal párhuzamosan az üzemanyagárak 10,8 százalékkal csökkentek egy év alatt.
A háztartások fogyasztási kiadásának változásában számottevő, 2003 óta nem látott 5 százalékos mértékű bővülés figyelhető meg, amely alátámasztja, hogy a családok vásárlási kedve visszatért, jövedelmi kilátásaikat sokkal pozitívabban látják. Az idei évben tovább gyorsulhat a kiskereskedelem bővülése, és ezzel párhuzamosan a háztartások fogyasztásának növekedése. Ennek hátterében több tényező áll: egyrészt a kedvező munkaerő-piaci folyamatokkal összhangban tovább javul a családok jövedelmi helyzete, másrészt az alacsony inflációs környezet növeli a bérek reálértékét, míg számos kormányzati intézkedés szintén a fogyasztás élénkülését támogatja. A személyi jövedelemadó 1 százalékpontos csökkentésének köszönhetően összességében több mint 100 milliárd forint marad a háztartásoknál. Ezen túlmenően a kétgyermekes családi adókedvezmény fokozatos emelése, illetve a sertés tőkehús általános forgalmi adójának 5 százalékra történő csökkentése is serkentik a fogyasztást.