Nyarat idéznek a számok az ősz első hónapjában: a vendégek száma 7,3%-kal, a vendégéjszakáké 6,7%-kal növekedtek. A szálláshelyek pedig kiemelkedő kihasználtságuknak köszönhetően szállásbevételeikben 17,1%-os emelkedést könyvelhettek el az ősz első hónapjában.
A beutazó forgalom az előzetes aggodalmakra jócskán rácáfolva a migránshullám tetőpontján, szeptemberben nemcsak az előző évinél, de a hagyományosan az év legerősebb hónapjának számító augusztusénál is kimagaslóbb növekedést produkált.
Az ősz első hónapjában 6%-kal több, 486 ezer külföldi vendég 7,3%-kal több, 1,29 millió éjszakát töltött a hazai szálláshelyeken. Elsősorban ennek volt köszönhető a robosztus szeptemberi vendégforgalmi eredmény. A külföldiektől származó szállásdíj-bevételek a vendégforgaloménál is nagyobb mértékben, 17,5%-kal növekedtek.
Szeptemberben 423 ezer belföldi vendég 919 ezer éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken, előbbi 8,8%-os, utóbbi 5,8%-os bővülést jelent. A belföldi vendégektől származó szállásdíj-bevétel pedig 16,1%-kal haladta meg a tavalyit.
A szeptemberben regisztrált külföldi vendégéjszakák száma alapján a tíz legjelentősebb küldőpiac közül hét esetében mértünk számottevő növekedést, ez négy ország esetében (Csehország: 18,8%, USA: 17,9% Olaszország: 12,7%, Egyesült Királyság: 12,2%) kétszámjegyű volt. Örvendetes az inkább vidéki régiókat előnyben részesítő csehek, valamint németek vendégforgalmának bővülése, különösen, hogy az orosz vendégéjszakák ebben az évben tapasztalható csökkenése is elsősorban a vidék külföldi vendégéjszakáinak alakulását érinti kedvezőtlenül. Ugyanakkor Oroszország az ősz első hónapjában a 7. helyet foglalja el a küldőpiacaink sorában.
Az erős évkezdés után a kimagasló nyári szezonnak és a minden várakozást felülmúló szeptembernek köszönhetően az első kilenc hónap számai is kiválóan alakultak: január-szeptemberben 8,16 millió vendég 20,75 millió éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégszám 8,4%-kal, a vendégéjszaka-szám 6,4%-kal haladta meg a tavalyi értéket. A vendégek a magas bázishoz képest is a tavalyinál 14%-kal többet, 166,5 milliárd forint szállásdíjat költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken az első kilenc hónapban. A SZÉP Kártya felhasználás 4,8%-kal nőtt, a vendégek idén összesen már 14 milliárd forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel a szálláshelyeken.
A magyar turizmus erejét, növekedésének dinamikáját jól jellemzi, hogy idén még háromnegyed év sem kellett ahhoz, hogy a 2011-es egész évi vendégéjszaka számot túlszárnyaljuk. Ehhez az is hozzájárult, hogy az idén valamennyi régió vendégforgalma növekedett.
Az adatok tehát azt mutatják, hogy a magyar turizmus ismét rekordévet zárhat, mind a vendégforgalom, mind pedig a bevételek tekintetében.