A magyar beszállító kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztése érdekében együttműködés jön létre a Nemzetgazdasági Minisztérium és a fékrendszereket gyártó Knorr-Bremse csoport magyarországi vállalatai között - az erről szóló szándéknyilatkozatot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és a leányvállalatok vezetői írták alá.
Az együttműködés keretében létrejön a Nemzeti beszállítói programok munkacsoport, és a felek olyan beszállítói programok megvalósítására törekszenek, amelyek több oldalról segítik a kkv-k fejlődését és hozzájárulnak ahhoz, hogy beszállítóként kapcsolódjanak a Knorr-Bremse vállalathoz - ismertette a miniszter.
Reményét fejezte ki, hogy ez a gyakorlat nemcsak a járműgyártásnál, hanem más ágazatokban működő cégeknek is minta lesz majd. A munkacsoport működésének célja, hogy minél több magyar kis- és középvállalkozás számára tegye elérhetővé azt a lehetőséget, hogy multinacionális vállalatok beszállítója legyen - összegezte Varga Mihály.
Felidézte, hogy
Méltatta azt is, hogy szemben a Magyarországon jelen lévő nagy jármű- illetve gépipari vállalatok 10-30 százalékos beszállítói arányával, a Knorr-Bremse csoportnál a beszállítók 40-50 százaléka magyarországi cég, több mint 400 hazai vállalkozással állnak kapcsolatban.
Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára az MTI érdeklődésére elmondta: a program keretében a Knorr-Bremse ingyen adja át saját tudását, technológiáját a vállalatoknak, amelyeket fejleszt, a kkv-nál megjelenő képzési-, eszköz- és minden egyéb költséget ugyanakkor az állam finanszírozza majd.
Az államtitkár becslése szerint egy program hozzávetőlegesen egymilliárd forintba kerül, a fejlesztések az átlagos 3-5 év helyett pedig mindössze legfeljebb 2 évig tartanak. A mostani megállapodás keretében legalább öt olyan céget fejlesztenek, amely eddig nem szállított, vagy ha beszállító volt a volumenének bővítése a cél. A tervek szerint több hasonló együttműködés is születik majd a nagyvállalatok és a kormány között, amellyel mintegy 100 kkv kerülhet be a programba - ismertette az államtitkár.
Bíró Attila, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. ügyvezető igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a vállalatcsoport több mint 20 éve kezdett együttműködni magyarországi kkv-kal, az eddigi erőfeszítések eredményeként már 50 százalékos a magyarországi beszerzések aránya.
amelyek mostanra már nemzetközi piacokon is sikeresek, több milliárd forintos árbevételt érnek el és munkavállalói létszámát is többszörösére növelték. A vállalatcsoport magyarországi beszállítói sikeresen kapcsolódtak be az ellátási láncba és nemcsak a hazai gyártást látják el hatékonyan, hanem a világ közel 30 országában működő gyárakat is.
A szándéknyilakozatot Bíró Attila mellett szintén aláírta Sávos András, a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Kft. társ ügyvezető igazgatója, Tavaszi Tivadar, a Knorr-Bremse a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Kft. társ ügyvezető igazgatója. A Knorr-Bremse vállalatcsoport müncheni székhelyével a vasúti és haszongépjármű rendszerekhez gyártott fékrendszerek területén világszerte vezető gyártónak számít, 2015-ben csaknem 6 milliárd euró árbevételt ért el, és 30 országban több mint 24 ezer munkatársat foglalkoztat.
A csoport budapesti egysége a vasúti fékrendszerek tervezésének és gyártásának a központja, míg Kecskeméten a haszongépjárművek számára készülnek a fékrendszerek.