A kiszámítható és felelősségteljes gazdaságpolitikának köszönhetően kedvező folyamatok jellemzik a hazai államháztartást: 2016. június végén a központi alrendszer hiánya 402,1 milliárd forintot tett ki, ami az elmúlt közel másfél évtized legalacsonyabb első féléves hiányadatát jelenti.

Mindez egyértelműen bizonyítja, hogy a magyar reformok a költségvetési politikában is működnek, a kitűzött hiánycél pedig biztonságosan teljesíthető.

Az év első hat hónapjában a központi költségvetés 514,9 milliárd forintos hiányt, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 47,2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 65,6 milliárd forintos többletet mutattak. Emlékeztetőül: 2015. június végén az államháztartás központi alrendszerének deficitje a mostaninak több mint kétszerese, egészen pontosan 823,3 milliárd forint volt. A két év június végi egyenlegének eltérő alakulásában főként a központi költségvetés jelentősen alacsonyabb kiadásai, valamint a kedvező gazdasági folyamatok és a gazdaságfehérítési intézkedések (EKÁER, on-line pénztárgépek) eredményeként a magasabb adóbevételek játszottak szerepet.

Csak a júniust tekintve a központi alrendszer hiánya 388,9 milliárd forint lett, szemben az előző év azonos hónapjának 312,2 milliárd forintos deficitjével. A korábbi hónapokhoz képest némileg magasabban alakultak a júniusi kiadások, ami főként az adósságszolgálttal kapcsolatos kamatfizetések éven belüli eltérő lefutásával, illetve a 2014-2020-as uniós programok kifizetéseinek megindulásával magyarázható.

Mindezek tükrében kijelenthetjük, hogy a GDP-arányában meghatározott, európai uniós módszertan szerinti 2,0 százalékos hiánycél reális és teljesíthető. Emellett ismételten hangsúlyozzuk, hogy Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése miatt nem szükséges módosítani sem az idei, sem pedig a jövő évi költségvetést.