Az adminisztratív terhek csökkentése, az önkormányzati adósságkiváltás egyszerűsítése, a költségvetési előirányzatok pontosabb tervezhetősége, vagy éppen a pénzügyi szolgáltatásoknál a hatékonyabb fogyasztói érdekérvényesítés lehetősége – ezeket teremti meg az államháztartási szabályok finomítása mellett a stabilitási törvény, valamint négy további kapcsolódó jogszabály módosítása.

A közpénzekkel való gazdálkodás az államháztartás minden szereplőjétől megköveteli a szigorú elszámolási szabályok maradéktalan betartását. Ezzel összhangban a kormány egyik legfontosabb célkitűzése, hogy az eredményes közfeladat-ellátás érdekében mindezt még átláthatóbbá és felelősségteljesebbé tegye.

Az államháztartásról szóló törvény módosítása lehetőséget nyújt a központi költségvetésben képzett fejezeti stabilitási tartalékok életszerűbb felhasználására, valamint sokkal pontosabbá válik az egyes költségvetési előirányzatok várható bevételeinek és kiadásainak tervezése. Ezek mellett a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvény az adminisztratív terhek további csökkentését valósítja meg jövőre, hiszen az önkormányzatok, illetve a 100%-os önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági táraságok adósságelemeinek átütemezéséhez már nem szükséges külön kormányzati engedély.

A Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosítása pedig a Pénzügyi Békéltető Testület hatáskörét bővíti ki úgy, hogy ezzel még inkább elősegítse a fogyasztók érdekeinek hatékonyabb érvényesítését.

Az Országgyűlés által most elfogadott szabályok maradéktalanul alkalmasak arra, hogy elérjék kitűzött céljaikat. Ezáltal átláthatóbb és kiszámíthatóbb lesz a költségvetés tervezésének, végrehajtásának, illetve ellenőrzésének rendszere.