Az OECD kedvező üzenetet küldött a magyar gazdaságról a mostani előrejelzésében, a visegrádi országok prognózisait tekintve a magyar számokat javította a legnagyobb mértékben a nemzetközi szervezet - mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán szerda este.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) is felfelé módosította a magyar gazdaság növekedésére adott előrejelzését a Gazdasági kilátások (Economic Outlook) című félévente megjelenő kiadványának szerdán publikált legfrissebb számában.
Az OECD 3,0 százalékos magyar GDP-növekedést vár erre az évre a tavaly novemberi 2,1 százalékos várakozásával szemben, 2016-ra 1,7 százalékkal számolt félévvel ezelőtt, ezt fél százalékponttal 2,2 százalékra emelte - emlékeztetett az államtitkár.
Banai Péter Benő kifejtette: napjainkban már a különböző nemzetközi szervezetek egyre szélesebb körben fogadják el, látják úgy, és most az OECD prognózisa is azt jelzi, hogy a magyar gazdaság jelentős növekedési potenciállal bír, a magyar növekedés kilátási jók, emellett az államháztartási hiány is tartósan 3 százalék alatt maradhat, az államadósság csökkenhet.
Utalt arra, hogy 2015-ben mind az EU Bizottsága, mind az IMF, most az OECD, továbbá a hazai és nemzetközi elemzők véleménye szerint is 3 százalék körül lesz a magyar gazdaság bővülése, 2016-ra és azt követő évekre is jellemzően javítottak a növekedési várakozásokon ezek a szervezetek.
Arra a riporteri felvetésre, hogy az OECD számos megállapítást tett a bankok üzleti környezetének kilátásaira, az NGM államtitkára elmondta: a magyar kormány lépéseit ezen a területen sok kritika érte, "most elérkeztünk oda, hogy pozitív megállapításokat tett az OECD".
Kijelentette: úgy látják, az a devizahiteles probléma, amely a lakosság egy jelentős részének napi problémát jelentett, mivel a jövedelmének jelentős mérséklését eredményezhette, ha az árfolyam változott, ez megszűnt. Nemcsak a lakosságnak hozott ez jelentős könnyítést, hanem a bankszektor egésze számára is azt jelenti, hogy megszabadult egy kockázati tényezőtől. Ez a bankrendszer egésze számára pozitív változás, csakúgy mint a bankadó csökkentése - magyarázta Banai Péter Benő.
Most már az államháztartás helyzete stabil, és a kormány gazdaságpolitikája egyre inkább a gazdasági növekedésre és a munkahelyteremtésre tud fókuszálni, ezért is döntött úgy a kormány, hogy egy megállapodás keretében a bankadót csökkenti, és ettől a megállapodástól azt reméli, hogy a bankadó csökkentése együtt jár a hitelezés bővítésével - emelte ki az államtitkár.