A magyar gazdaságpolitika elfogadottsága az utóbbi időszakban jelentősen javult, a kormány megtett intézkedései sikeresek, 2016-ban pedig az ország felminősítésére is lehet számítani - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára egy pénteki konferencián.
Banai Péter Benő a HBLF (Hungarian Business Leaders Forum) által megrendezett XVII. Pénzügyi Csúcstalálkozón rámutatott: minden hazai makrogazdasági mutató kedvezően alakul, sőt meg is haladja az uniós átlagot, így a külföldi pénzpiaci és reálgazdasági befektetők, hitelminősítők ma már nem elutasítják, hanem elfogadják, és számos esetben támogatják a magyar gazdaságpolitikát.
Ezt mutatja az is, hogy az Euromoney Varga Mihályt a régió pénzügyminiszterének választotta, valamint a három nagy hitelminősítő közül kettő - a 2011-2012-es leminősítésük után - pozitív kilátással tatja nyilván a hazai államadósságot. Kiemelte, hogy a jövőt illetően is nagyjából azonosak a kormány és a független nemzetközi szervezetek, illetve az Európai Bizottság prognózisai: a növekedés idén 3 százalék körül alakulhat. Mindezek alapján a gazdaságpolitikai környezetünk stabil, a magyar reformok működnek - hangsúlyozta.
Banai Péter Benő azt is kiemelte: a uniós módszertan szerint az államháztartás hiánya biztosan kedvezőbb lesz idén, mint az elfogadott 2,4 százalékos GDP-arányos szint. A kormány mindent megtesz az államadósság további csökkentése érdekében, de ez jelentős feladat, hiszen még nem érkezett meg nagyjából a GDP 2 százalékát kitevő uniós forrás a vitatott operatív programok miatt.
Az államtitkár a növekedést segítő további intézkedések közé sorolta rövid távon az eddigi munkaerő-piaci folyamatok megőrzését, amelyet elősegít a szakképzési és a felsőoktatási rendszer átalakítása, míg a hitelezési aktivitás erősítése a bankadó csökkentésén keresztül a vállalkozói szektor számára jelent lehetőségeket, amit az uniós források felhasználásánál is figyelembe kell venni.