A gazdaság minden egyes szereplőjének saját teherviselő képességével arányban kell hozzájárulnia a közterhekhez, ez vezethet el hosszú távon a fenntartható, stabil pénzügyi rendszerhez - mondta Pankucsi Zoltán, az NGM adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára.

Hozzátette: ennek érdekében a kormány 2010-ben olyan adópolitikát dolgozott ki, és működtet azóta is, amely megbecsüli a tisztességes, a legális munkát, teret ad a családoknak, biztosítja a költségvetés fenntarthatóságához szükséges bevételeket, hozzájárul a költségvetési hiány tartásához, a mindenkori államadósság csökkentéséhez. Egyben beindítja a fenntartható gazdasági növekedést, érvényre juttatja a kölcsönös felelősség elvét az adózásban is.

Fotó: Dede Géza/NGM

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a pénzügyi szektor bankadó formájában, illetve az energia-, a kiskereskedelmi- és a távközlési szektor ágazati különadóként 1000 milliárd forintot fizetett be a költségvetésbe 2010 és 2012 között, csak bankadóból 2010-től 2014 végéig 800 milliárd forint bevétel folyt be az államkasszába.

Az NGM helyettes államtitkár kifejtette, hogy már 2010-ben világossá vált, azoknak a szektoroknak kell többletterhet viselni a közterhekből is, amelyek a korábbiakban jelentős extraprofitra tettek szert a magyar gazdaságban.

A helyettes államtitkár kiemelte, ezeknek a bevételeknek meghatározó szerepük volt abban, hogy 2013-ban Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, sikerült a költségvetést stabilizálni, az államháztartási hiányt megfelelő szintre szorítani és tartani.

Pankucsi Zoltán felidézte, hogy 2010-ben a kormány kidolgozta és azóta működteti azt az új adópolitikát, amely megbecsüli a tisztességes és legális munkát, teret ad a családoknak, biztosítja a költségvetés fenntarthatóságához szükséges bevételeket, segít kordában tartani a költségvetési hiányt, hozzájárul a mindenkori államadósság csökkentéséhez, beindítja a gazdasági növekedést, érvényre juttatja a kölcsönös felelősség elvét az adózásban is.

Az NGM helyettes államtitkára utalt arra, hogy a sajátos adóintézkedések miatt a magyar kormány folyamatos nemzetközi támadásoknak volt kitéve, mostanra az extra közterhek elfogadottakká váltak, a nemzetközi támadások elültek.

A multik adóztatásával kapcsolatos adópolitikai intézkedéssorozat kedvező folyamataként lehetőség nyílt arra, hogy a családoknál a személyi jövedelemadó csökkentéssel, illetve a személyi jövedelemadó kedvezménnyel 2000 milliárd forintot, a kis- és középvállalkozásoknál a társasági adókulcs mérséklésével 700 milliárd forintot lehetett otthagyni - mondta a helyettes államtitkár, aki szerint az adópolitika is hozzájárult ahhoz, hogy kiemelkedően növekvő pályára állt a magyar gazdaság, és a munkaerőpiac helyzete is javult Magyarországon.

A kedvező folyamatok lehetővé tették, hogy el lehessen gondolkodni adócsökkentésen is - jelentette ki, és példaként említette Pankucsi Zoltán a tavasszal elfogadott adócsomagban a személyi jövedelemadó mérséklődését, az áfacsökkentést célzott körben.

Kérdésre válaszolva a helyettes államtitkár elmondta, a magyar kormány tudomásul vette, hogy az Európai Bizottság felfüggesztette a dohányipari egészségügyi hozzájárulás és az élelmiszerlánc felügyeleti díj beszedését. A kormány folyamatosan egyeztet az Európai Bizottsággal a témában, a hivatalos magyar álláspontot a napokban juttatják el a bizottsághoz, ebben egyebek közt kifejtik, hogy az adózási önállóság keretében az ország szeretne kivetni valamilyen közterhet az érintett szektorokra a befolyó bevétel előzetesen kitűzött célok mentén történő felhasználásával.

A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy az adózás rendjéről szóló törvényt újraírják, és ennek keretében ügyfélbarát, szolgáltató jellegű intézkedéseket vezetnének be akár már 2016 januártól. Új alapokra helyeznék az adózó és az adóhatóság kapcsolatát a jó és a rossz adózók vonatkozásában, vélhetően a jogszabályi javaslat szeptemberben-októberben a kormány elé, majd az Országgyűléshez kerül, és még az idén törvény lenne belőle. Ezzel párhuzamosan fut az adóhatóság átalakításával kapcsolatos munka, múlt héten egy munkacsoportot hoztak létre, amely javaslatot dolgoz ki az adóhatóság átalakítására, egyebek közt megkérdezik egy anonim kérdőíven a munkavállalókat is erről a folyamatról - mondta a helyettes államtitkár újságírói kérdésre válaszolva.

Az interneten szervező vállalkozások adóztatásával kapcsolatban a helyettes államtitkár elmondta: a világ adóhatóságait nehéz feladat elé állítják ezek a vállalkozások. A magyar, illetve az európai adórendszerben egyaránt tudna az ilyen cég adózni, viszont nehéz őket elérni az adókötelezettség számonkéréséhez - közölte a helyettes államtitkár.