L. Simon László nyitotta meg a Csók István életművéből válogatott, mintegy 70 alkotást felvonultató kiállítást a művész születésének 150. évfordulóján a Várkert Bazárban.
Csók István munkássága előtt fejet kell hajtanunk - hangsúlyozta L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a rendezvényen. Hozzátette: a 96 évet élt művész több mint 50 évig alkotott magas színvonalon, képein az élet mérhetetlen szeretete látszik. Kitért arra is, hogy az alkotó nagy élvezettel festett népviseletbe öltözött nőket, de a ruha nélküli női test jobban izgatta a fantáziáját, mint bármi más. Mint mondta, Csók István nagy álmodozó volt, aki az élet derűs oldalát kutatta.
A július 5-ig látogatható, A derűs élet festője című tárlat öt nagyobb tematikus egység köré szerveződik. A műtermi ábrázolásokra, azon belül elsősorban az aktokra, a népies zsánerképekre, a keleti tárgyakat megjelenítő festményeire, az eszményi otthon bemutatására, valamint a Balatont és a velencei Lidót ábrázoló, az idilli kertet megörökítő tájképeire fókuszál.
Csók István számos jelentős munkája több közgyűjtemény állandó kiállításának anyagát gazdagítja, a pénteken nyílt tárlaton azonban ezek közül is többet bemutatnak olyan művek mellett, amelyek évtizedekig magángyűjtemények rejtett anyagát képezték. Így látható például a Züzü a tükör előtt vagy a Sokác lányok idős asszonnyal című munkák is. A tárlaton az alkotások mellett a művész személyes tárgyai, archív fotók és dokumentumok is láthatók.
Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke a megnyitón emlékeztetett: idén a Csók István-emlékévet, tavaly az Ybl Miklós-emlékévet is támogatta az NKA. Hozzáfűzte, hogy nem pusztán ennek a két magyar zseninek állítanak emléket és nem pusztán a magyar festészetnek és építészetnek. Úgy fogalmazott, hogy egyfajta látásmódról van szó, mely szerint "ne csak nézzük, de lássuk is a csodát", tanuljuk meg a művész szemével látni a dolgokat, megérteni a velejüket, a belsejüket és hogy miről is szólnak.
A 150 éve született Csók István festőről egy éven át zajló programsorozattal emlékeznek meg országszerte.
Az eseményen Gyutai Csaba, a Várgondnokság Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója arról szólt, hogy a Várkert Bazárban az elmúlt időszakban több sikeres kiállítást rendeztek: A modern reneszánsz derült idomai című tárlattal Ybl Miklós előtt tisztelegtek, a Budapesti Történeti Múzeum Ostromok és hétköznapok című régészeti kiállítása a Várkert Bazár területének történetét mutatta be a régészeti kutatások tükrében. A közönség megtekinthette az NKA Vizuális Kollégiumának 2013-as pályázatán nyertes kortárs képző- és iparművészeti alkotásokat felvonultató kiállítását, valamint a Kárpáti Tamás gyűjteményéből összeállított Világörökség – magyar örökség: Hungarikonok című tárlatot is.