Emlékkonferenciát rendeztek Boldog Batthyány-Strattmann László tiszteletére október 27-én, pénteken a kecskeméti Városháza Dísztermében. A konferencián Dr. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára „Hiteles elköteleződés – Felelős hivatás” címmel tartott előadást.

A rendezvényen többek között részt vett Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, országgyűlési képviselő, az emlék-konferencia fővédnöke és Batthyány-Schmidt Margit, a Batthyány Családi Örökség Alapítvány elnöke, valamint Batthyány-Strattmann László leszármazottai: unokája, Batthyány Ádám, valamint dédunokái, Batthyány Boldizsár és Kata.
A résztvevőket Mák Kornél, Kecskemét alpolgármestere köszöntötte, kiemve, Batthyány-Strattmann László nagyszerű ember volt, életével példát adott mindannyiunknak, megmutatta, nem egzisztenciális kérdés a hit és a jó lélek.

Lévai Jánosné képviselő, az esemény szervezője elmondta, a konferencia célja, hogy Kecskeméten is jobban megismerhessék Batthyány-Strattmann László életét és gyógyító munkáját: az orvost és az embert. Elsősorban a fiataloknak volna fontos megismerniük ezt a gazdag életutat, hogy keresztényibb és emberibb életet éljenek – tette hozzá.

Dr. Latorcai Csaba helyettes államtitkár előadásában Batthyány-Strattmann Lászlóról, a szegények orvosáról emlékezett meg, Boldog László gondolatait idézve: „Adja Isten, hogy az ő dicsőségére sokaknak segíthessek. Megvigasztalhassam őket, s szívüket hozzád vezethessem!”

A helyettes államtitkár kifejtette, Batthyány-Strattmann László mélyen hívő keresztény ember volt, aki elkötelezte magát az evangélium legfőbb parancsa mellett, és a gyógyításban a szegények orvosaként a „legkisebbeket” fogadta be azáltal, hogy az elesetteket ingyen, vagy saját költségére gyógyította.

Felelős hivatástudata arra sarkallta, hogy a szemorvosi tudását naprakészen tartva a terület fejlődésével haladjon. Köpcsényi, majd Körmenden berendezett kórháza nyitva állt az orvostudomány szinte valamennyi, hivatásának gyakorlásához fontos és szükséges újítása előtt. A sokoldalú orvos-géniusz a gyógyítás mellett, a korabeli orvosi műszerek megalkotásában is jeleskedett és nem volt olyan emberbaráti intézmény, amelynek a működéséhez, fejlesztéséhez hozzá ne járult volna - emelte ki Latorcai Csaba.

„Bátran elkötelezte magát felesége, családja, hivatása mellett, és ebben kitartott élete utolsó pillanatáig. A XXI. század felgyorsult és magát felvilágosultnak gondoló világában talán ez az egyik legnehezebb erény: hosszú távon, vagy akár egy egész életre vállalni egy nemes cél megvalósítása érdekében az elköteleződést, ami azonban a kötöttség mellett a szabadságot is jelenti” - zárta előadását a helyettes államtitkár.