A régészeti leletek nagyobb része mára már szerencsés módon szakszerű feltárás keretei között kerül napvilágra, azonban továbbra is jelentős a véletlen során előkerülő tárgyak száma – mondta Latorcai Csaba a szegedi Móra Ferenc Múzeumban. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára azon a rendezvényen beszélt erről, ahol díjat adott át annak a becsületes megtalálónak, aki 2017 tavaszán Gyálarét határában, egy összehajtott, aranylemezből készült bronzkori lábvért megtalálása után bejelentést tett.
Így vált lehetővé, hogy a leletegyüttes további darabjait immár régészek tárják fel, a lehető legtöbb információt rögzítve azok leletkörülményeiről. Az előkerült tárgy több szempontból is egyedülálló, hiszen ez az első ilyen lelet, mely a Dunától keletre vált ismertté, másrészt Európa teljes bronzkori leletanyagában mindeddig nem került elő nemesfémből készült védőfegyver.
Az elmúlt esztendők során nem először fordult elő hasonló jelentőségű lelet felfedezése, amely váratlanul került elő becsületes állampolgároknak köszönhetően. A Miniszterelnökség, mint a kulturális örökség védelméért is felelős tárca ezért örömmel él azzal a törvényi felhatalmazással, hogy a korábban ismeretlen, régészeti nyilvántartásban nem szereplő régészeti lelőhely vagy lelet feltáráson kívüli felfedezője, illetőleg bejelentője számára elismerést adjon át.
A kulturális örökség hatékonyabb védelmének és megóvásának, valamint a különböző beruházásokhoz kapcsolódó régészeti feltárások jelenleg bonyolult struktúrájának egyszerűsítése érdekében sor került a vonatkozó törvény módosítására.
A régészeti feladatellátás megváltozott rendjére mind a megyei hatókörű városi múzeumokat, mind a Magyar Nemzeti Múzeumot fel kell készíteni. A Magyar Kormány vizsgálja annak a lehetőségét, hogy milyen módon tudja segíteni ezt a felkészülést, illetve mindehhez hogyan tud forrást biztosítani.
A kulturális örökség védelmének feladatát negyedik éve látja el a Miniszterelnökség. Ez idő alatt összesen hét alkalommal került sor találói díj átadására. Az ily módon múzeumba került tárgyak között van bronzkincs, bronzkori kard, agyagedényben elrejtett középkori éremkincs, római kori törvénytábla, hunkori áldozati lelet-együttes.