Latorcai Csaba mutatta be Halmy Kund, Orosz Tímea és Fricz Tamás által írt és szerkesztett, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum gondozásában megjelenő: Az SZDSZ jelenség. Liberalizmus Magyarországon a rendszerváltás idején című tanulmánykötetet.
A Miniszterelnökség helyettes államtitkára beszédében hangsúlyozta, hogy a kötet tudományos igényességgel tárja az olvasó elé a Szabad Demokraták Szövetségének alapításának körülményeit, a párt politikai tevékenységét a késő Kádár-rendszertől egészen annak 2014-es megszűnéséig. A publikált tanulmányok segítenek megérteni és értelmezni a liberális párt elképzeléseit arról, hogy milyen Magyarországot is képzelt el az SZDSZ és annak politikusai. A szerzők munkáiból megtudhatjuk, hogy a liberális párt olyan Magyarországot akart, amely a nemzeti hagyományok helyett, egyedül a nyugati, atlanti politikai mintákat helyezte volna előtérbe. Az SZDSZ úgy gondolta, hogy minden, ami Nyugatról jön „modern” és követendő, ellenben minden, ami nemzeti vagy közép-európai hagyományokból, értékekből fakad, „avítt” és elvetendő.
A politikus a könyvbemutató kapcsán megemlékezett arról is, hogy huszonnyolc évvel ezelőtt, az első szabad választások második fordulója éppen április 8-ára esett, és a magyar választópolgárok éppen Antall József születésnapján, majdnem negyven esztendő kommunista diktatúrája után, élhettek először demokratikus választójogukkal. Zárszavában felhívta a figyelmet arra, hogy az idei április 8-ai országgyűlési választás nem kevésbé fontos és meghatározó lesz Hazánk jövője szempontjából, mint volt az 1990-ben. Az országgyűlési választások tétje az, hogy Magyarország megmarad-e Európa legbiztonságosabb országának, és hogy folytatódhat-e az a sikeres gazdaságpolitika, amely az elmúlt esztendőkben fejlődési pályára állította Hazánkat. Huszonnyolc esztendő után, április 8-a újra arról szól, hogy megőrizzük-e szabadságunkat, függetlenségünket és biztonságunkat.