Beszédet mondott Latorcai Csaba a Lónyay-kastélyban megrendezett TUdástranszfer mint ZSinormÉRték (TUZSÉR)- Transz- és internacionális együttműködések a Kárpát-medencében című projektnyitó rendezvényen, a Kulturális Örökség Európai Éve keretében 2018. április 4-én.
A Miniszterelnökség helyettes államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa kulturális öröksége vonatkozásában a 2018. év szimbolikus és történelmi jelentőségű, mind a magyarság, mind az európai emberek tekintetében.
A Kárpát-medencei magyarság idén ünnepeli az 1848-as forradalom kirobbanásának 170. évfordulóját, amely Hazánkban a polgári átalakulás kezdete volt. Európa 2018. január 1-jén köszöntötte a 60 éve hatályba lépett Római Szerződés évfordulóját, mely létrehozta az Európai Gazdasági Közösséget, az Európai Unió elődjét. Az Európai Unió és a Tanács Kulturális Örökség Európai Évének nyilvánította a 2018-as évet azzal a céllal, hogy közelebb hozza az emberekhez az európai örökséget, történelmet és közös értékeket a közösségi kohézió érdekében. Az örökség jobb megőrzéséhez és bemutatásához elengedhetetlen a kutatás, az innováció, a tudomány és a technológia használata.
A Kulturális Örökség Európai Évének hazai megvalósítása soha nem látott lehetőséget ad arra, hogy bemutassuk, megismertessük és népszerűsítsük mindazon kulturális értékeinket és örökségeinket, melyeket a magyar nemzet az évszázadok során Európának adott. A Magyar Kormány ezért is tartja kiemelt nemzeti ügynek műemlékeink, kulturális és turisztikai vonzerővel bíró épületeink rekonstrukcióinak támogatását. A Rómer Flórist Terv keretében, Magyarország Kormánya támogatta a határon túli kulturális értékek, műemlékek felújítását. A budai Várnegyed védelme, megőrzése kiemelt feladat, a Nemzeti Hauszmann Terv keretében megújul a Budai Vár és a Várnegyedben található fontosabb műemléki épületek.
A Széchenyi 2020 keretében a GINOP Világörökségi helyszínek fejlesztése program 2016 és 2018 között összesen 11,5 milliárd forintos keretösszegből biztosít forrást a világörökségi, illetve világörökségi várományosi helyszínek magterületének turisztikai fejlesztésére, komplex és interaktív szolgáltatásokat nyújtó vonzerő kialakítására. A Nemzeti Kastély- és Várprogram keretében felújításra kerültek a kiemelt turisztikai értékekkel bíró, kastély- és várépületek, amelyre a Kormány mintegy 55 milliárd forintot fordított.