A Festetics-kastély kiállításainak megújítására, valamint a pálmaház és az egykori Amazon szálló felújítására több mint kétmilliárd forintot, a park eredeti tervek szerinti rekonstrukciójára pedig további 400 millió forintot fordítottak, és ezzel a látogatók számának legalább tíz százalékos emelkedésére számítanak - közölte L. Simon László.
A Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára példaértékűnek nevezte a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum most átadott beruházásait.
Mint mondta: manapság jelentős kihívásnak számít, hogy a fiatalokat mivel lehet kimozdítani az elektronikus eszközök világából, de a látnivalók egymással is "versenyeznek". A Balaton térségében az elmúlt években is egyre több fejlesztés valósult meg, továbbiakra is számítani lehet kormányzati támogatással, és mindez a térség látogatottságának növelését szolgálja.
L. Simon László kifejtette: "az egész nemzeti közösség" javát szolgáló beruházások részeként több mint kétmilliárd forintot fordítottak a kastélybelső, az Amazon Ház, illetve a pálmaház felújítására, berendezésére, az új kiállítások kialakítására. A kastélyparkot az 1880-ban, viktoriánus stílusban készült eredeti tervek alapján állították helyre 250 millió forintos európai uniós forrás, illetve 160 millió forint állami kiegészítés jóvoltából.
A fejlesztések ezzel azonban nem zárulnak le, mert már tervezik a kastélypark hátsó traktusában lévő vadászati múzeum felújítását, bővítését, illetve az önkormányzat bevonásával a parkot - az 1980-as évek óta - kettészelő közút "eltüntetését". Ez utóbbi révén, a parkot ismét egybenyitva, egészében körbejárható lenne a kastély hatalmas ingatlanegyüttese - hangsúlyozta államtitkár.
Kitért arra is, hogy az elmúlt hónapokban tíznél is több olyan berendezési és műtárgy került vissza Keszthelyre, amely egykor a főúri kastélyban volt. A Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter kezdeményezésére indult műtárgyvásárlási program jóvoltából pedig csaknem 10 millió forint értékben három műtárggyal is gyarapodott a kiállítóhely.
A megnyitón is bemutatott hat, 1817-ből való aranyozott ezüstpoharat, rajta a Festetics-család címerével, egy bécsi aukción vásárolta meg a magyar állam 6,8 millió forintért. A kastélyban élt Festetics grófnő, Mary Hamilton faragott márványszobrát a BÁV aukcióján, az állami elővásárlási joggal élve vásárolták vissza 780 ezer forintért, a 19. század első feléből származó - az egykori kastélyberendezéshez hasonló - neorokokó szalongarnitúra pedig szintén egy budapesti árverésen került 2,4 millió forintért az állam tulajdonába - sorolta L. Simon László.
Manninger Jenő, a térség fideszes országgyűlési képviselője, Zala megyei fejlesztési biztos felidézte, hogy 2010 előtt is voltak tervek a kastély felújítására, de csak az ezt követő időszakban készültek támogatható pályázatok. Hangsúlyozta, hogy a mostani beruházással minőségi fejlesztésekkel gazdagodott a kastély.
"Fájó sebként" jellemezte Manninger Jenő az egykori Amazon szálló évtizedek óta romos épületét, amely mától a főúri utazásokat, életmódot bemutató kiállításnak ad otthont, de a Festetics-családot korszerű eszközökkel bemutató kastélybeli új tárlatot is kiemelte. Hozzátette, hogy mindez Nyugat-Magyarország és a balatoni régió legnépszerűbb látnivalójának megújulását szolgálta.
Pálinkás Róbert, a kastélymúzeum igazgatója arra is kitért, hogy tavaly csaknem 200 ezer látogatót fogadott a keszthelyi intézmény, és arra számítanak, hogy a veteránautókat és főúri enteriőröket is bemutató Amazon Ház további 20 ezer látogatót vonz már ebben az évben. A további tervek közt említette, hogy visszaállítják a kastély főúri ebédlőjét, a parkban pedig díszvízimadaraknak alakítanak ki helyet. Mindez arra szolgál, hogy az 1800-as évekbe "visszatérő" látogatók úgy érezzék, mintha vendégségbe érkeznének a Festetics-családhoz - mondta Pálinkás Róbert.