A határin túli magyar épített kulturális örökség megóvását szolgáló Rómer Flóris Terv vis maior keretéből állítják helyre az erdélyi Maros megyében található Kutyfalva református templomának viharban megrongálódott tornyát.
Június 19-én súlyos vihar csapott le a térségre, ekkor Kutyfalva református temploma is komoly kárt szenvedett: az épület toronysisakja dőlt le - számolt be az MTI-nek a károk felmérése után a helyszínről Puskás Imre kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkár.
A 15. században épült, középkori eredetű, gótikus templom kiemelt jelentőségű műemlék, amelynek középkori részletei a mai napig megvannak. A templom súlyosan megrongálódott a viharban, az épület teljesen beázott, a torony szerkezete pedig védtelenné vált, ezért gyors beavatkozásra van szükség - hangsúlyozta.
Mint felidézte, a Rómer Flóris Tervet a magyar kormány 2015 októberében indította el; gazdája a Miniszterelnökség Kulturális Örökségvédelemért és Kiemelt Kulturális Beruházásokért Felelős Államtitkársága. A terv lebonyolítását a Teleki László Alapítvány segíti, a döntések előkészítését a terv bíráló bizottsága támogatja, amelynek elnöke Puskás Imre. A helyettes államtitkár emlékeztetett: a külhoni magyar vonatkozású épített örökség feltárására, megóvására és megismertetésére elindított program évi 200 millió forintos keretének felosztása részben egyedi döntés, részben nyílt felhívás alapján történik. Rendelkezésre áll azonban egy négymillió forintos vis maior keret is, ebből nyílik most lehetőség a súlyos viharkárt szenvedett műemlék templom megmentésére.
Puskás Imre elmondása szerint a további károk megelőzése céljából a toronyra ideiglenes védőtetőt kell építeni; ennek a költsége egymillió forint lehet, az összeg felét azonban várhatóan a református püspökség állja. Közben megkezdődik az új toronysisak tervezése, majd 2017 elején az újjáépítése, ezekre a munkákra a magyar kormány várhatóan a Rómer Flóris Tervből egyedi döntéssel biztosít majd forrást - árulta el a helyettes államtitkár.
A Rómer Flóris Terv nemrégiben meghozott idei egyedi döntésének köszönhetően több mint félszáz helyszínen valósul meg értékmentés, 117 millió forint támogatásból. Az egyedi döntések körében egyebek között 5 millió forint jut a kiszsolnai evangélikus templom állagmegóvására, a templom kiemelkedő jelentőségű freskóinak megóvására, 2,7 millió forint az énlakai, 15. századi, unitárius templom festett famennyezetének restaurálására, továbbá 7 millió forint támogatásból valósulhat meg a kárpátaljai Tiszabökény görög katolikus templomának tartószerkezeti megerősítése és homlokzat-helyreállításának első üteme is.