Emlékművet állítottak a holokauszt helyi áldozataira emlékezve Kisbéren, a Batthyány Műemlékegyüttes Védelmében Alapítvány kezdeményezésére. A Miniszterelnökség képviseletében Dr. Latorcai Csaba, a tárca kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára mondott emlékező beszédet.
Miközben elhurcolt, megalázott és elpusztított honfitársainkra emlékezünk, jelentős erőfeszítéseket kell tennünk egy olyan emlékezetkultúra kialakítására, amely egyaránt törekszik a méltó megemlékezésre a XX. századi diktatúrák valamennyi áldozatára, ugyanakkor a jövő nemzedékei elé a mártírok bátorságát, és az áldozatokkal szolidáris segítők, embermentők cselekvő szeretetét állítja példaként.
A Kormány ennek jegyében szentelt emlékévet a holokauszt áldozatainak, a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyoknak és kényszermunkásoknak, valamint kezeli kiemelten az 1956. évi forradalom és szabadságharc 60. évfordulóját is.
Kisbér lakossága 1941-ban 4075 fő volt, akik közül 155 volt izraelita vallású. Az 1944-es, áprilisi összeírás szerint a kisbéri neológ hitközségnek 133 tagja volt. 1944 májusában a zsidóknak be kellett költözniük a zsinagógába. Innen szállították át őket Komáromba, ahonnan mindenkit Auschwitzba deportáltak. A háború végén már csak 7 zsidó élt a településen.
A helyettes államtitkár beszédében felhívta a figyelmet arra is, hogy a vészkorszak embermentőinek példája segítheti a ma emberét abban, hogy mindig készek legyünk jót tenni a körülöttünk lévőkkel, legyen erőnk és bölcsességünk újra és újra jól dönteni, az Életet szolgálni.