Czuczor Gergely halálának 150. évfordulója alkalmából rendezett konferenciát 2016. szeptember 9-én, a Magyar Nyelvstratégiai Intézet az MTA Könyvtárában, ahol köszöntőt mondott Dr. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára is.
Nem elsősorban egy nagy magyar tudós és költő halálának évfordulójáról van szó, sokkal inkább az az úttörő munka kerül a figyelem középpontjába, amit Czuczor Gergely és társa, Fogarasi János tett le a magyar nyelvészet asztalára, amikor a több mint 110.000 szócikkből álló „A magyar nyelv szótárát” megalkották. Kiemelkedő a pannonhalmi bencés szerzetestanár, nyelvtudós, költő, népdalgyűjtő forradalmi indulóvá vált Riadó c. verse is, ami miatt Czuczor Gergelynek két év várfogságot kellett elszenvednie Kufsteinben.
A Czuczor-Fogarasi–féle hatkötetes Szótár leírja nyelvünk működését, és felöleli a korszak köznyelvi, irodalmi és részben népnyelvi szókészletének legfontosabb elemeit. A magyar nyelvtudomány az elmúlt másfél évszázadban alig hasznosította, ami a Czuczor-Fogarasi életműből igazi értékként maradt fenn: a tudományos nyitottságot, a nyelv és a kultúra kapcsolatának, valamint az anyanyelvhez való érzelmi viszonynak a hangsúlyozását, amely pedig utat találhatna a magyar diákság szívéhez.
Az előadások nyomán új tudományos megfigyelésekkel, felfedezésekkel lehetünk gazdagabbak, és hogy változik, árnyalódik a nyelvésztársadalom megítélése is a Szótár felhasználhatósága és eredményeinek alkalmazása területén. Fontos tennivalónk a Szótár máig kiadatlan VII., pótkötet kéziratának feldolgozása és kiadása, remélhetően a közeljövőben kézbe vehetjük azt is.