A Közszolgálati Tisztviselők Napját ünnepelték a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal, valamint a Magyar Közigazgatási Kar és a Magyar Közigazgatási Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozata közös szervezésében a Megyeháza Bessenyei Nagytermében. Az ünnepség keretében átadták a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közigazgatásáért Díjakat.
Már hagyomány, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal a Magyar Közigazgatási Kar és a Magyar Közigazgatási Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozatával közösen a Közszolgálati Tisztviselők Napja alkalmából megyei ünnepséget szervez. Július elseje a Közszolgálati Tisztviselők Napja, az alkalomból a közszolgálati tisztviselőket, az önkormányzati igazgatásban dolgozó köztisztviselőket és az államigazgatási szerveknél állományban lévő kormánytisztviselőket, valamint a közigazgatásban dolgozó munkavállalókat egyaránt ünnepelhetjük.
A közigazgatás jósága a tisztviselőkön fordul meg. Minden szervezeti és eljárási reform értéke attól függ, hogy mennyit érnek a tisztviselők, akik végrehajtják. A szervezeti egység teljesítménye a tagjainak képességén és akarásán múlik. - Dr. Éliás Tünde, Magyary Zoltán, a közigazgatás-tudomány jeles képviselőjének ezen gondolataival nyitotta meg az ünnepséget. A Magyar Közigazgatási Kar és a Magyar Közigazgatási Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozatának elnöke elmondta, számára ez azt jelenti, hogy a jó teljesítmény alapja, hogy a tisztviselő tudjon és akarjon is dolgozni! A Magyar Közigazgatási Kar Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozata 2003-ban alapította meg a „Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közigazgatásáért Díj” elismerést, amelyet az idén már tizennegyedik alkalommal adnak át azoknak, akik tudnak és akarnak is dolgozni, akik kiemelkednek az átlagból, példát mutatnak munkában és magánéletben egyaránt.
Az elnök asszony köszönetét fejezte ki a közszolgálatban helytálló minden kormánytisztviselőnek és köztisztviselőnek a fáradságos, áldozatkész, sok türelmet és szaktudást igénylő munkájáért.
A Közszolgálati Tisztviselők Napja megyei rendezvényén Kozma Péter kormánymegbízott, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal vezetője mondott ünnepi beszédet.
Kifejtette, a Jó Állam koncepcióját tartalmazó közigazgatási-fejlesztési terv alapján elindult gyökeres változásoknak köszönhetően - Magyary Zoltán gondolatainak szellemében - az elmúlt 5 évben teljesen átalakult és szervezetében egyszerűsödött az államigazgatás, valamint az önkormányzati igazgatás is.
A kormánymegbízott elmondta, az átalakulás egyik fontos pontja az országgyűlés által 2016. május 24-én elfogadott állami tisztviselőkről szóló 2016. évi LII. törvény. Az új törvény – a korábbi egységesítési céllal szemben – egy újabb jogállás- és jogviszony-típust hoz létre, az állami tisztviselőkét. A kormányzat világos célja, hogy az állami tisztviselői karra vonatkozó új szabályozás bevezetése „alulról építkező módon” történjen, első lépésben a fővárosi és megyei kormányhivatalok járási hivatalainál. Ennek megfelelően az állami tisztviselői jogviszony a tervek szerint három lépcsőben váltja fel a kormányzati tisztviselők és köztisztviselők jelenlegi közszolgálati jogviszonyát: 2016. július 1-jétől a városi és megyei kormányhivatalok járási (fővárosi kerületi) hivatalainál foglalkoztatott kormánytisztviselők, 2017. január 1-jétől a fővárosi és megyei kormányhivatalokkal kormányzati szolgálati jogviszonyban állók, 2018. január 1-jétől pedig a minisztériumokban dolgozó kormánytisztviselők tekintetében kerül sor a bevezetésére. Az új Áttv-ben – a foglalkoztatás egyéb, lényeges feltételeit követően – már a besorolási és illetményrendszert is eléri a rugalmasítás hulláma. Olyan illetményrendszer kialakítása volt a cél, amely a hagyományos szempontok mellett a munkakör értékelésére is alapoz, a munkakörnek a szervezetben elfoglalt helye, fontossága, az annak betöltéséhez szükséges kompetenciák alapján, és lehetővé teszi az egyéni teljesítmény elismerését az illetmény összegében. Mindez elvben nem csupán a munkáltató számára kedvező, de az állami tisztviselő oldaláról is motivációt jelenthet a színvonalas munkavégzésre.
A kormánymegbízott hangsúlyozta, hogy a motivált, munkájában megbecsült állami tisztviselők nélkül a jól működő közigazgatás elképzelhetetlen, hiszen Ők azok, akiknek a munkája alapján az állampolgárok megítélik a közigazgatás minőségét. Ők azok, akik élettel töltik meg a hivatalok sokszor szürke épületeit. Ők azok, akik a frontvonalban állnak és így nap mint nap kapcsolatban vannak az ügyfelekkel.
Dr. Danku Csaba, a Miniszterelnökség jogi ügyekért felelős helyettes államtitkára, a Magyar Közigazgatási Kar és a Magyar Közigazgatási Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozata és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal közös szervezésében megrendezett Közszolgálati Tisztviselők Napja megyei ünnepségén a Megyeháza Bessenyei nagytermében elmondott beszédében végigvezette az 1990-es évek óta zajló közigazgatási átalakítások vonulatát, megemlítve a köztársaság megbízott intézményét, a közigazgatási hivatalok szervezetrendszerét, majd a regionális államigazgatási hivatalok struktúráját. A rendszerek hatékonyságával kapcsolatosan kifejtette azon álláspontját, hogy azok nem töltötték be a közigazgatás szervezetrendszerében a számukra kijelölt szerepet.
A helyettes államtitkár beszédében kitért arra, hogy több, de nem átfogó rendszerszintű változtatáson esett keresztül a magyar közigazgatás szervezete, azonban az igazi átfogó változtatást a 2010 utáni kormányzati tevékenység jogalkotói munkája hozta meg, amikor is 2011. január 01-jétől megalakultak a megyei kormányhivatalok, majd 2013. január 01-jétől létrejöttek a járási hivatalok.
Ez a hivatali struktúra már beváltotta és kiszolgálta a megnövekedett ügyféligényeket, hiszen az ügyintézést a lehető legközelebb vitte az állampolgárokhoz, kiszolgálva ezzel mind az állampolgári, mind a versenyszféra államigazgatással szemben támasztott igényeit és elvárásait. Ennek a rendszerszintű átalakításnak köszönhetően 2016 évre elérkezett annak az ideje, hogy a közszolgálatban dolgozó személyi állomány részére jelentős, a közszolgálati életpályát vonzóvá és kiszámíthatóvá tevő változásokat eszközölhessen a kormányzat és jogalkotói tevékenységének eredményeként megszülethessen az „állami tisztviselőkről szóló” 2016. évi LII. törvény. Ez a jogszabály jelentős pozitív változást eredményez majd az államigazgatás valamennyi, felelősségteljes érdemi munkát végző munkavállalója javára, akik közül első lépésként a 2016. július 01. napjától hatályba lépő rendelkezések eredményeként a járási hivatalokban a közjót szolgáló ügyintézők, ügykezelők illetménye emelkedik – mondta el Dr. Danku Csaba.
A helyettes államtitkár kiemelte: természetesen ez még nagyobb felelősségvállalást, több és nehezebb feladatok ellátását eredményezi majd, hiszen a szervezeti integráció folyamatának eredményeként jó néhány szervezet kerül be a kormányhivatal intézményrendszerébe.
A közszolgálati tisztviselők napja valamennyi, a közjót szolgáló tisztviselő ünnepe, és külön gratulálok annak a 11 tisztviselőnek, akik a mai nap alkalmából Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közigazgatásiért Díj elismerésében részesült – zárta gondolatait Dr. Danku Csaba.
Az eseményen Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés Elnöke is köszöntötte a közszolgálatban dolgozókat, beszédében ő is kiemelte a közigazgatás egységét, méltatta az államigazgatásban és önkormányzati igazgatásban dolgozók munkáját és gratulált a díjazottaknak.
A Magyar Közigazgatási Kar Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozata által alapított „Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közigazgatásáért Díj” elismerő okleveleket az alapító képviseletében Dr. Éliás Tünde és Kozma Péter adta át, a díjazottakat munkáltatóik is köszöntötték. Az ünnepséget a Mandala Dalszínház műsora színesítette.
A Közszolgálati Tisztviselők Napja alkalmából Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye közigazgatásában kifejtett több éves eredményes tevékenységéért a Magyar Közigazgatási Kar Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozata által alapított „Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közigazgatásáért Díj” elismerésben részesültek 2016. évben:
Dr. Novákné Utas Zsuzsanna környezetvédelmi szakügyintéző, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály; Faragó Pálné ingatlan-nyilvántartási szakügyintéző, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Nyíregyházi Járási Hivatal Földhivatali Osztály; Horváthné Fábián Anikó főmunkatárs, Tiszadadai Polgármesteri Hivatal; Illés László vezető-tanácsos, Baktalórántházai Közös Önkormányzati Hivatal; Karóczkai Istvánné jegyző, Balkányi Polgármesteri Hivatal; Makrancziné Németh Mária szociális ügyintéző, Nyírbátori Polgármesteri Hivatal; Mándi Józsefné igazgatási ügyintéző, Hodászi Polgármesteri Hivatal; Somogyiné Marozsán Lívia hivatalvezető-helyettes/kormányablak osztályvezető, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Nagykállói Járási Hivatala, Szász Imréné főmunkatárs, Encsencsi Közös Önkormányzati Hivatal Penészleki Kirendeltsége; Vargáné Girán Enikő, kormányablak osztályvezető, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Nyírbátori Járási Hivatal Kormányablak Osztály; Kassai László Magyar Közigazgatási Kar/Magyar Közigazgatási Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozata Titkára, Magyar Államkincstár szakmai főtanácsadója.
Gratulálunk a díjazottaknak és munkájukhoz sok sikert és jó egészséget kívánunk!