Amikor keresztény hitünket védelmezzük, amikor keresztény óvodát építünk, a jövőnkről van szó - mondta Grezsa István, Kárpátalja fejlesztéséért és a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programért felelős miniszteri biztos a szlovákiai Rimaszombatban kedden az új református óvoda épületének alapkőletételi ünnepségén.
Grezsa István kiemelte: a magyar anyanyelv megmaradása elválaszthatatlan a protestantizmustól, a hit védelme pedig új értelmet nyer a 21. században.
Eljött az ideje, hogy merjünk újra magyarok lenni, hogy megérje magyarnak lenni - mondta, hozzátéve: "itt Rimaszombatban most sziklára épülő várat építünk, de a gyerekeken, diákon, szüleiken, pedagógusokon múlik, hogy milyen erős szellemiség lesz az óvodában, az épülő alapiskolában vagy a gimnáziumban".
A dél-szlovákiai Rimaszombatban márciusra készül el, és 2019 szeptemberétől működhet a Tompa Mihály Református Gimnázium udvarán a magyar kormány támogatásával, 750 ezer eurós összköltségből épülő óvoda.
A miniszteri biztos arról is szólt az ünnepségen, hogy Magyarország kormánya újra egy nemzeti közösségbe akarja szervezni a Kárpát-medence magyarságát.
Versenyelőnyt szeretnénk kovácsolni abból, ami Trianonban elveszett; az országhatárok nem módosulnak, viszont semmi sem áll az utunkba, hogy a Kárpát-medencét tekintsük újra hazánknak, hogy ugyanúgy otthon érezzük magukat a Felvidéken, mint Székelyföld bármelyik településén. Ha képesek vagyunk újra hinni magunkban, akkor a 21. században a magyar újra a nyertes nemzetek sorába fog tartozni - fogalmazott.
Az épülő óvoda mértani közepébe Grezsa István, Fazekas László, a szlovákiai református egyház püspöke és Molnárné Pelle Beáta, a Tompa Mihály Gimnázium igazgatója engedte le az időkapszulát, amelyet a reformáció 600. évfordulóján, 2117. október 31-én bonthatnak ki először.
Grezsa István az MTI-nek elmondta: a Kárpát-medencei óvodafejlesztés 38,5 milliárd forintos összköltségvetésű program, amely a gazdaságfejlesztési célok mellett Trianon óta a legnagyobb rendszerszintű nemzetpolitikai program.
Mint ismertette, 150 új intézmény épül, és mintegy 450 újul meg a program keretében. Összesen 1644 magyar óvodába juttatnak el fejlesztő játéksarkokat, része a programnak a komplex óvodapedagógai továbbképzés is minden nemzetrészben, és olyan hungarikum típusú - népi játékokra, néptánc-, népmese- és népdalkincsre alapozott - óvodapedagógiát is szeretnének bevinni a programba, mint a romániai Hagyományok Háza már akkreditált programja.