Molnár Balázs helyettes államtitkár 2018. február 12-13-án kétoldalú tárgyalásokat folytatott Lettországban Solveiga Silkalna, a lett Külügyminisztérium EU-ügyi helyettes államtitkára meghívására.

A találkozó során megerősítést nyert, hogy az EU napirendjét jelenleg uraló témák többségében, így a 2020 utáni többéves pénzügyi keret, a közös agrárpolitika és a Brexit kérdésében is, Magyarország és Lettország közel azonos álláspontot képvisel. A rigai látogatás során a helyettes államtitkár „Európa jövője magyar szemszögből” címmel előadást tartott az Európai Bizottság helyi képviseletén, továbbá találkozott Lolita Čigāne-val, a lett parlament európai uniós ügyekért felelős bizottságának elnökével is.

Molnár Balázs és Solveiga Silkalna helyettes államtitkárok az Európai Unió jövője kapcsán egyaránt üdvözölték Donald Tusk elnök „Vezetői Ütemtervét”. Magyar részről a helyettes államtitkár megerősítette, hogy az Európai Tanácsnak kell vezetnie az Európa jövőjével kapcsolatos vitát. A 2020 utáni többéves pénzügyi keret vonatkozásában Molnár Balázs kifejtette, hogy a Bizottság ambiciózus tervet állított fel, azonban az időtényező helyett a tartalom kell, hogy elsőbbséget élvezzen. Fontos annak tudatosítása a nettó befizetőkben és a közvéleményben egyaránt, hogy a kohéziós politika nem ajándék, hanem abból a nagy befizető tagállamok legalább annyira, sok esetben hatványozottan profitálnak. Elhangzott, hogy a hosszú távú kihívásokra is tekintettel Magyarország – Lettországhoz hasonlóan – kész növelni pénzügyi hozzájárulását. A találkozó során Molnár Balázs átadta partnerének a pénzügyi kerettel kapcsolatos V4-es közös álláspontot. A Bizottság tavasszal megjelenő „Szociális Méltányossági Csomagja” és a szociális jogok európai pillére kapcsán a helyettes államtitkár tájékoztatott Magyarország óvatos megközelítéséről: el kell kerülni, hogy az ezek keretében foganatosított intézkedések a magyar (és európai) versenyképesség csökkenéséhez vezessenek.

Molnár Balázs a Lolita Čigāne parlamenti EU bizottsági elnökkel folytatott találkozója során hangsúlyozta, hogy a nemzeti törvényhozások szerepének megerősítése terén a magyar és a lett álláspontok közel állnak egymáshoz. Úgy fogalamzott: az erős nemzeteken alapuló erős Európában vagyunk érdekeltek. A helyettes államtitkár elmondta, hogy a Brexit népszavazás végeredményét sajnáljuk, de elfogadjuk, és igyekszünk a lehető legelőnyösebb megoldásra törekedni, hiszen az Egyesült Királyságban élő számos magyar állampolgár miatt ebben kiemelten érdekeltek vagyunk. Lolita Čigāne a kiküldött munkavállalókról szóló irányelv reformja kapcsán kifejtette, hogy egyértelmű ütközés tapasztalható a „régi” és az új tagállamok között. Molnár Balázs ezzel egyetértve hangsúlyozta, hogy magyar részről célunk a munkavállalóink, a közlekedési vonalon folytatódó tárgyalások miatt pedig kifejezetten a fuvarozóink védelme. A 2020 utáni időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret (MFF) vonatkozásában arra hívta fel az elnök a figyelmet, hogy el kell kerülni, hogy kevesebb pénz jusson több területre, erre tekintettel kell lenni a tárgyalások során. A felek egyetértettek abban, hogy fontos az EU nyugat-balkáni bővítése, hiszen a folyamat segíti a térségbeli konfliktusok rendezését.

Molnár Balázs nagy érdeklődés mellett, „Európa jövője magyar szemszögből” címmel tartott előadást az Európai Bizottság helyi képviseletén, a rigai Magyar Nagykövetség és a lett külügyi intézet által szervezetett eseményen.