Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára 2018. február 8-án a magyar Országgyűlésben, a V4 parlamentek gazdasági bizottságainak találkozóján az Európai Unió 2020 utáni költségvetéséről szóló panelbeszélgetés keretében értékelte a visegrádi országok eddigi eredményeit.
Az államtitkár elmondta, hogy a költségvetési tárgyalások jelenlegi szakaszában a többéves pénzügyi keret kérdése nem csak a tagállamok, hanem az uniós intézmények politikai napirendjének is az élére került.
Takács Szabolcs rávilágított arra, hogy az Egyesült Királyság kilépésével a költségvetés éves szinten 12-14 milliárd eurós hiányt szenvedhet el, miközben az olyan új kihívások, mint a migráció, a védelempolitikai mélyítés, a külső és belső biztonság szavatolása, a digitalizáció kezelése további források rendelkezésre bocsátását igénylik. Az előttünk álló tárgyalások során ezért mindenek előtt a prioritásokban kell megállapodni, majd ezt követően határozhatjuk meg a finanszírozási igényt, és ezáltal a következő költségvetés méretét.
Takács Szabolcs közös sikereként értékelte, hogy a V4-ek az egyedüli országcsoport, amelynek egységes, koordinált álláspontot sikerült megfogalmaznia és benyújtania a 2020 utáni költségvetést érintő legfőbb kérdésekben. Az államtitkár kiemelte: miközben az új kihívások finanszírozására megfelelő forrásokat kell biztosítani, elsődleges célunk továbbra is az EU sikerpolitikáinak, azaz a hagyományos politikáknak a megőrzése kell, hogy legyen. Hangsúlyozta, hogy a kohéziós politika nem az újonnan csatlakozott országok segélyezési politikája, hiszen azok az elmúlt mintegy 30 évben is a Szerződésben lefektetett célok megvalósítását szolgálták. A politika a belső piac révén hozzájárul az egész EU versenyképességének növeléséhez, így minden tagállam számára előnyökkel bír.
Az elmúlt hetekben a V4 partnerek és Horvátország agrár- és kohéziós politikai kérdésben is közös nyilatkozatot írtak alá.