Átadták a felújított bakonybéli Szent Mauríciusz és vértanútársai plébániatemplomot szombaton.
A bakonybéli monostor templomának felújítására és a szomszédságában épülő turisztikai látogatóközpont létesítésére 1,4 milliárd forintot fordít a kormány, ebből a templomra 570 millió forint jutott - mondta az ünnepélyes átadáson Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a Veszprém megyei településen. Halmos Ábel, a monostor perjele felidézte, hogy húsz esztendeje tértek vissza a településre a bencés szerzetesek, azóta várnak a felújításra. A templom a közösség szimbóluma, ezért kiemelten fontos az itt élőknek - fűzte hozzá.
Soltész Miklós felidézte, hogy az elmúlt ezer esztendő alatt háromszor kellett újraépíteni a monostort, amihez a szerzetesi közösségek kitartására és elkötelezettségére volt szükség.
Az 1018-ban alapított monostort először az 1530-as években a török pusztította el, másodszorra 1786-ban II. József felvilágosodásnak nevezett, de mégis pusztítást hozó korszaka idején semmisült meg, majd akkor, amikor 1950-ben a kommunizmus időszakában elvették és bezáratták a bencések templomait és iskoláit - emlékeztetett az államtitkár.
A bakonybéli monostor ezer év magyar történelmét öleli fel, hordozza az építkezés, a pusztulás és az újrakezdés emlékét - fogalmazott Soltész Miklós. A szerzetesi közösségek nagy hatással vannak a társadalomra, mintául szolgálnak a családoknak és példát adnak a nemzetnek - tette hozzá.
Márkus Zoltán, Bakonybél független polgármestere elmondta, hogy a monostor alapításának ezredik évfordulójára emlékezve számos programot szerveztek, millenniumi parkot építettek.