Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi, nemzetiségi kapcsolatokért és az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkára hétfőn, a Szent István-bazilika előtt, az Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek által bemutatott tanévkezdő szentmisét megelőzően kiemelte: éppen hetven évvel ezelőtt záratta be a kommunista hatalom az egyházi iskolák többségét, mindössze nyolc iskola működését engedélyezve.

Ezért is nagy öröm, hogy idén szeptemberben 210 ezer gyerek kezdi el felekezeti iskolákban a tanévet, közülük több mint 120 ezer katolikus iskolában - mondta.

Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Az államtitkár fontosnak nevezte az értékalapú nevelést, amely a magyar nemzet évezredes keresztény gyökereit erősíti, és amely szerinte azoknak a szülőknek is fontos, akik nem gyakorló hívők. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az egyházi és állami iskolák között nincs rivalizálás, hiszen a pedagógusok célja minden intézményben az, hogy nemzetét szerető, családban élő, és a közösségükért felelősséget vállaló fiatalokat neveljenek.

A bíboros homíliájában kiemelte: az a kultúra, amelyet a katolikus iskolák átadnak diákjaiknak, megmutatja, hogy a világ nem a véletlen szüleménye, hanem Isten alkotása, és az emberi életnek "értéke, érelme, célja van". Az iskola elsődleges feladata, hogy "kultúrát közvetítsen", hogy "megmagyarázza, értelmes, kerek egészként rendezze be körülöttünk a világot". Erdő Péter a szentmise végén átadta az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye újonnan, illetve újra kinevezett intézményvezetőinek megbízólevelét.

Fotó: Váli Miklós

A szervező Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Katolikus Iskolai Főhatósága tájékoztatása szerint a rendezvényen tíz egyházi intézményfenntartó harminc oktatási, nevelési intézményének ötezer diákja, oktatója vett részt.