Átadták a felújított 232 éves református templomot, valamint az új gyülekezeti házat és parókiát pénteken a Bács-Kiskun megyei Solton. A beruházás több mint 100 millió forintból valósult meg.

Az átadóünnepségen Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára kijelentette, az egyházak kétezer éve gyakorolják a két, egymással összefüggő krisztusi tanítást: az egyéni visszavonulást, a csendet és a közösségi életet.

Fotó: Ujvári Sándor/MTI

A solti templom és környezete megújulásával mindkettő megvalósulhat: megvan a lehetőség kérni Isten segítségét és áldani mindazt, amit adott, ugyanakkor lehetőség nyílik a közösség és "hitünk közös megélésére is"; a kettő együtt adja a kereszténység erejét - mondta az államtitkár.

Kiemelte, a kormány támogatásával gazdagodik lelkiekben az egyházi közösség és Solt települése mellett az egész ország, hiszen a templomban, lelkiekben megerősödő fiatalok révén az egész ország erősödik. "Építünk és nem rombolunk" - szögezte le Soltész Miklós.

Az államtitkár szerint "az emberiség egy szűk csoportja" mindig, mindenhol rombolni akar annak érdekében, hogy a társadalom alapvető szövete szétessen; rombolni akarják "lelki közösségeinket, az egyházainkat is". Két évezred azonban megmutatta, hogy nem fog sikerülni "a kereszténységet sem letaposni, sem félretenni, sem az imádságos lelket eltüntetni a világból" - tette hozzá.

Mint mondta, a Parlamentet, templomot és útszéli keresztet megrongálni méltatlan, de egyben felesleges is, mert úgysem éri el a célját. Az államtitkár szerint mindenkinek megvan a felelőssége, nemcsak az egyházak vezetőinek, hogy "templomaink megteljenek, a rombolók háttérbe szoruljanak, a lelki élet, a kereszténység pedig erősödjön".

Font Sándor, a térség országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy a kormány óriási összegeket áldoz arra, hogy a fiatalok a házasságon, majd a gyermekvállaláson keresztül megtalálják idehaza a számításukat. A materiális javak azonban önmagukban, lelki akarat és támasz nélkül nem elégségesek ehhez - fűzte hozzá, jelezve: bízik benne, hogy a gyülekezeti házzá alakított régi parókia az ifjúság háza is lesz egyben.

Fotó: Ujvári Sándor/MTI

A fejlesztés részleteiről Váradi Péter, a Solti Református Egyházközség lelkipásztora közölte: a három éve befejeződött külső felújítást követően a templom belső rekonstrukciójával egy időben részlegesen kicserélték a padokat, ezzel párhuzamosan a parókiát gyülekezeti házzá alakították, miközben felépítettek egy új lelkészlakást. A mintegy három év alatt elkészült beruházást a kormány 100 millió forinttal támogatta. A gyülekezet önerőből, csaknem 10 millió forintból korszerűsítette a templomi hangosítást, az elektromos hálózatot, a fűtési rendszert és a parókia udvari térkövezetét.

Az átadóünnepséget megelőző hálaadó istentiszteleten Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, a zsinat lelkészi elnöke hirdetett igét.