A vasárnapi kvótanépszavazáson létrejött új egység, a kényszerbetelepítésre nemmel szavazók több mint hárommilliós közössége kötelezi a kormányt, amelynek magyarországi és nemzetközi feladatai is vannak a referendum után - mondta Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.
A nem szavazatok 98 százalékos többsége alapján a kormány alkotmánymódosítási javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek, nemzetközi színtéren pedig Orbán Viktor miniszterelnök levélben tájékoztatta Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét a népszavazás eredményéről és az alkotmánymódosítás tervéről, kiemelve, hogy az teljesen összhangban van az uniós joggal. A kormányfő pénteken az Európai Unió soros elnökségét ellátó Szlovákia kormányfőjével, Robert Ficóval tárgyal - fejtette ki az államtitkár.
A népszavazás nem egy folyamat vége, hanem "egy történet kezdetén vagyunk": egyrészt ugyanis
- a német fejlesztési miniszter is arról beszélt, hogy drámai kivándorlás indulhat meg Afrikából -, másrészt a referendum egyértelmű eredménye ellenére Brüsszel nem vonta vissza a kvótacsomagot, sőt az rövidesen az Európai Parlament (EP) napirendjére kerülhet - fogalmazott Dömötör Csaba. Megjegyezte, hogy az EP-ben már jövő hétfőn lesz egy meghallgatás a témában.
Kijelentette: a kormány minden lehetséges eszközzel azon lesz, hogy Brüsszel helyezze hatályon kívül a betelepítésre vonatkozó döntéseket, minderre
Arra a kérdésre, hogy a népszavazás előtt volt-e olyan felmérés, közvélemény-kutatás, amelyet "eldugtak" Orbán Viktor elől, Dömötör Csaba azt felelte: minden létező felmérés a kormánytagok rendelkezésére állt.
A parlamenti államtitkár kérdésre közölte, a nemzetbiztonsági kabinet napirendre veszi azt az ügyet, miszerint egy hajléktalan nevére mintegy kétszázezer feltöltős SIM-kártyát vásároltak magyarországi szervezett bűnözői körök a Magyar Telekomtól, a kártyák egy része pedig a párizsi és a brüsszeli terrorcselekményeket végrehajtó terroristasejt tagjaihoz vándorolhatott. A nemzetbiztonsági kabinet megvizsgálja, van-e "biztonsági rés" a feltöltőkártyás rendszeren, amelyet a terroristák esetleg kihasználhatnak - mondta.
Arra a felvetésre, miszerint a Társaság a Szabadságjogokért nyilvánosságra hozta, hogy Orbán Viktor rendelte el két éve a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálatát a Norvég Alap ellen, Dömötör Csaba úgy reagált: eleve csak kormánydöntésre, a miniszterelnök vagy a Miniszterelnökséget vezető miniszter kezdeményezésére rendelhető el ilyen Kehi-ellenőrzés. A kormány azért tart fenn ellenőrző szerveket, hogy ellenőrizzék a közpénzek költését és egyes szervezetek jogszerű működését - tette hozzá.
Az államtitkár a nemzeti bank függetlenségére hivatkozva azt a sajtóhírt nem kívánta kommentálni, amely szerint Matolcsy György jegybankelnök Patai Mihálynak, az UniCredit Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatójának, a Magyar Bankszövetség elnökének a budai Várnál található Országház utcai lakását használja. Annyit mondott: kizártnak tartja, hogy Matolcsy György szakmai tevékenységét a lakhatása bármilyen módon befolyásolná.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.