Tavaly és idén összesen 750 1-es típusú cukorbeteg gyerek táboroztatását tette lehetővé a közmédia Jónak lenni jó! kezdeményezése - mondta el Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott kedden a visegrádi Madas László Erdészeti Erdei Iskolában tartott záró sajtótájékoztatón.

Hozzátette: a 2018. decemberi adománynapnak köszönhetően mintegy 130 millió forint gyűlt össze, amelyet diabéteszes gyerekek és fiatalok nyári táboroztatására fordítottak. Nyitrai Zsolt emlékeztetett: Magyarországon hozzávetőleg négyezer 1-es típusú cukorbeteg gyerek él és az akció célja az volt, hogy ezek a fiatalok minél több élményhez és különleges nyári vakációhoz jussanak.

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

A miniszterelnöki megbízott a társadalmi összefogás és felelősségvállalás, valamint a kormány és a civilek közötti együttműködés kiváló példájaként értékelte a megvalósult programot és köszönetet mondott a kezdeményezés valamennyi résztvevőjének.

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Nyitrai Zsolt felidézte: Magyarországon több mint egymillió a diabéteszesek száma, ezért van nagy jelentősége, hogy 2018-ban együttműködési megállapodás született a kormány és a civil szakmai érdekvédelmi szervezetek között. Hozzátette: az újkoronavírus-járvány idején vált lehetővé, hogy több százezer cukorbeteg e-receptre tudja kiváltani a gyógyászati segédeszközöket és ez a gyakorlat továbbra is megmarad. Kitért arra is, hogy 2019 novemberében megjelent az az intézkedési terv, amely vizsgálja, hogyan tudják segíteni az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő 4 ezer gyereket és családját.

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Darabánt Judit, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány kommunikációs igazgatója elmondta: az Erzsébet-táborok között ezeket a speciális táborokat a diabetológiában jártas szervezetek, továbbá egészségügyi intézmények szervezik, az alapítvány a finanszírozás keretrendszerét adja. A kommunikációs igazgató beszámolt arról, hogy a diabéteszes gyerek a napi ötszöri étkezés mellett pótétkezést is kapnak, a programokban pedig - a többi Erzsébet-táborhoz hasonlóan - az aktivitást és az élményalapúságot helyezik a fókuszba.

Táborozásra a 3 és 18 év közötti fiatalok kaptak lehetőséget, a döntést a szülőkkel közösen hozzák meg az egészségügyi intézmények és a diabéteszcentrumok. A táborok napközis és ottalvós típusúak és az ország több pontján valósultak meg, így például Egerben, a Balatonnál vagy Gyulán. A táborok az idén 12 héten át tartanak - tette hozzá.

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság (MDT) elnöke kiemelte: az utóbbi egy évben különösen jelentősen javult a cukorbeteg gyerekek ellátásának feltételrendszere. Elmondta azt is, hogy fokozatosan emelkedik a diabéteszes gyerekek száma, különösen a négyéves kor alattiak esetében. Emlékeztetett: ezeknek a gyerekeknek nagyon sok szabályt kell betartaniuk, ami megnehezíti az ő és a családjuk mindennapjait.

Az 1-es típusú (inzulinfüggő) cukorbetegségben szenvedő gyerekek és szüleik számára a betegség jelentős teher, ezért is fontosak ezek a táborok, ahová el merik engedni a gyerekeket, mert itt minden biztosított az ellátásukra, diabetológus, dietetikus, szakápoló vannak mellettük, de gyakran a szülők is velük tartanak. Hozzátette: a táborozási költség átvállalása további jelentős segítséget jelentett a szülőknek.