A Miniszterelnöki Kabinetiroda a jövő év elején két javaslatot tesz a kormánynak, ezek arról szólnak, hogy a teljes csok-ot önrészként is figyelembe lehessen venni, továbbá, hogy a lakásvásárlás önrészét vissza lehessen igényelni az szja-ból, egy átlaglakás értékéig - jelentette ki Rogán Antal az Országgyűlés igazságügyi bizottságának csütörtöki ülésén.

Éves beszámolóján a kabinetirodát vezető miniszter elmondta: a csok alapján 22 ezer támogatási kérelmet fogadtak be, 18 ezer szerződést pedig már megkötöttek csaknem 49 milliárd forint értékben. Ebből a kettőnél több gyermeket nevelő családok több mint 25 milliárd forint értékben vették igénybe a támogatást, így sikerült elérni, hogy a legfontosabb célcsoport érdemi támogatást kapjon.

Ismertette, hogy az 5 millió forintig igényelhető adóvisszatérítési támogatásra több mint 4 ezer kérelmet nyújtottak be, több mint 17 milliárd forint értékben. Sikernek nevezte, hogy 2015 első háromnegyed évéhez képest 2016 ugyanezen időszakában 14 százalékkal több új lakás épült.

Fotó: Illyés Tibor/MTI

Rogán Antal azt mondta: a miniszterelnöknek a kabinetirodával kapcsolatos kérése az volt, hogy keressék meg azokat az egyetértési pontokat, ahol a kormány az emberek többségének a véleményével egyező irányba tud döntéseket hozni. Ezek között említette az otthonteremtési programot, a bevándorlás kérdésében az ország szuverenitásának a megvédését, valamint a bérek és a nyugdíjak emelést, a miniszter ezeket sikernek nevezte.

Hangsúlyozta: a Miniszterelnöki Kabinetiroda legfontosabb feladata az, hogy ismét győzelemre vezesse a miniszterelnököt, hogy 2018 után is Orbán Viktornak hívják Magyarország miniszterelnökét. Hozzátette: ez az oka annak, hogy az ő tárcájával soha nem fognak egyetérteni az ellenzéki képviselők. A tevékenységét érintő ellenzéki kritikákra válaszul egyebek mellett azt mondta, amikor másfél éve elvállalta a miniszterséget, számított a várható támadásokra. Azt mondta, ő addig örül, amíg őt ütik, mert addig sem lesz energiájuk arra, hogy ezt a miniszterelnökkel tegyék.

Fotó: Illyés Tibor/MTI

Az ülés elején ügyrendi vita bontakozott ki arról, hogy a miniszter éves meghallgatása mit jelent, a tavalyi két és fél hónapos időszakot vagy az idei évet is. A testület végül - részben kormánypárti szavazatokkal - Rubovszky György (KDNP) elnök indítványával szemben úgy döntött, a minisztert az idei évről is kérdezhetik a képviselők. A bizottsági ülést szinte végig beleszólások és viták kísérték; többször visszatérő kérdés volt, miről kérdezhetik a minisztert a képviselők, és miről nem, milyen ügyek hozhatók összefüggésbe a hivatali tevékenységével. Rubovszky György többszöri figyelmeztetés után végül kizárta a vitából Apáti István jobbikos képviselőt.

Több ellenzéki képviselő is tett fel kérdést a Rogán Antalhoz köthető személyekről, köztük Habony Árpádról és Kertész Balázs ügyvédről, a miniszter válaszában mindkettőjüket a barátainak nevezte. Úgy fogalmazott, azzal találkozik, akivel szeretne, és ezt nincs joguk a képviselőknek számon kérni rajta.

A letelepedési kötvényekről azt mondta, a kormány azt 2017-ben kivezeti, jelenleg a nemzetgazdasági tárca jelentését várják. Emlékeztetett arra, hogy a program sokat segített az országnak, amikor szükség volt a devizafinanszírozás megteremtésére. Felvetette, ha kritizálják a letelepítési kötvények kamatát, akkor miért nem kritizálják az euró államkötvényt, mert a lakosságnak értékesített devizaalapú állampapír hozama jelenleg is magasabb, mint a letelepedési kötvényé.

A kormányzat bevándorlással kapcsolatos kommunikációs üzeneteit ért kritikákra válaszul megjegyezte: lehet ugyan vitatkozni, de azokkal az emberek egyetértettek. Hozzátette: a szocialista kormány volt az, amelyik a kettős állampolgárságról szóló népszavazás idején magyarokat fordított szembe magyarokkal.

Az ülésen szó esett az unió kötelező betelepítési kvótájáról és a migrációról. A miniszter arról beszélt, hogy ez az a pont, amelyik az új amerikai kormányzat és a magyar kormány álláspontja közötti egyetértést megteremtheti. Hozzátette: bízik abban, hogy ez az álláspont nem csak Washingtonban, hanem Brüsszelben is érvényesül majd.

Az Alkotmánybíróság (Ab) szerdai döntését a kormány komoly sikerének és az ellenzék egyértelmű vereségének nevezte. "Az Ab gyakorlatilag azt mondta, hogy az ország szuverenitása nem korlátozható olyan esetekben, amikor mi azokról nem mondtunk le" - fogalmazott.

Az ellenzéki képviselők közül többen is azt mondták, Rogán Antal szereptévesztésben van, mert egy közpénzből működő minisztériumot nem lehet pártpropaganda céljára használni.

Teleki László (MSZP) azt vetette fel, hogy a kabinetiroda többet tehetne a romák jobb társadalmi megítéléséért. Rogán Antal válaszában megígérte, hogy kampányt indítanak, melyben a közmunkaprogram romákat is érintő sikerét mutatják majd be, azt, hogy annak köszönhetően ma több embernek van munkája.

A média szabadságát érintő kérdésekre azt mondta, Magyarországon sajtószabadság van, és ezt jelzik is a sokfelé megjelenő kormánykritikák is. Németországgal párhuzamot vonva megjegyezte, hogy ott korábban még arról sem lehetett beszélni, hogy a bevándorlókkal baj van.

Az ülés után a HírTV kérdésére azt mondta, addig nem fogadja el a meghívásukat, amíg a médium tulajdonosa nem kér bocsánatot Orbán Viktortól.

A beszámoló után az ellenzéki képviselők közül többen is azt mondták, nem kaptak választ a kérdéseikre. Rogán Antal viszont kifejtette: sajnálja, hogy érdemi kérdések hiányában a vita elmaradt a bevezetőjében említett "egyetértési pontokról". A testület a miniszteri beszámolót a kormánypárti szavazatokkal elfogadta.