A 30 éve szabadon emlékév keretében nyílt tárlat kortárs magyar képzőművészek munkáiból október 3-án Róma egyik legrangosabb kiállítóhelyén. A kiállítás megnyitóján a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében Schőberl Márton kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár vett részt.
Az áthágás technikái címmel nyílt tárlat kortárs magyar képzőművészek munkáiból az olasz főváros egyik legrangosabb kiállítóhelyén, a Palazzo delle Esposizioniban a Római Magyar Akadémia társszervezésében. A római “Műcsarnok”-ként ismert közintézmény az olasz főváros egyik leglátogatottabb galériája. “Ilyen fontos helyszínen – a velencei biennálé és a milánói Expo kivételével – kortárs magyar képzőművészeti kiállítás korábban nem volt Olaszországban” – hangsúlyozta Schőberl Márton kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár.
A kiállítás a budapesti Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeumból érkezett, témája pedig a hetvenes évek magyarországi rendszerkritikus, elsősorban fotó alapú művészete. A tárlat a “Harminc éve szabadon” programsorozat részeként a rendszerváltásról emlékezik meg, bemutatva az olasz közönségnek azokat a folyamatokat, amelyek előkészítették a rendszerváltást a diktatúra idején. A tárlat, amely a Külgazdasági és Külügyminisztérium, és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg, 2020. január 6-ig tekinthető meg Rómában.
Szintén a 30 éve szabadon emlékévhez kapcsolódik a Római Magyar Akadémia galériájában látogatható Felvonulás című tárlat, mely Szentendre nyolcvanas évekbeli ellenkulturális művészetét mutatja be. A kiállítás részeként október 12-én flashmob jellegű utcai tárlatot is rendeznek az alkotók, felelevenítve az egykori szentendrei utcai tárlatokat, melyek a kor ellenzékiségének fontos momentumai voltak.