Hosszú járványellenes védekezésre kell készülni, ugyanakkor folyamatos a védekezéshez szükséges védőfelszerelések és gépek beszerzése - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára kedden, az Országgyűlés népjóléti bizottsága előtt.
Menczer Tamás közölte: az elmúlt héten húsz repülőgép és öt kamion szállított különböző védőfelszereléseket, így 9,5 millió sebészi maszkot és 234 ezer speciális, FFP típusú maszkot. Eddig már több mint 86 millió maszk érkezett Magyarországra, és további 62 millióra van szerződés. Hozzátette: eddig 116 országból 9553 magyarnak segítettek haza jutni. Az államtitkár kiemelte, a kormány jól döntött a korlátozó intézkedések meghozatalában. A járvány megjelenése után három fő feladata van a minisztériumnak: a külföldön maradt magyarok hazahozatala, a külföldi intézkedések monitorozása és az eszközbeszerzés. Menczer Tamás utóbbiról szólva úgy fogalmazott, hogy "Kínánál sorban áll a világ". Az államtitkár "rablógazdálkodás, vadkapitalizmus" szavakkal jellemezte a helyzetet, mert óriási a harc a védekezéshez szükséges termékekért, amelyek beszerzése sokszor nehézségbe ütközik.
Lakatos Tibor, a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjában vezetője elmondta: 63 napja dolgozik folyamatosan az operatív törzs. Eddig a kijárási korlátozásokkal kapcsolatban 19 425 embert figyelmeztettek, 9453 helyszíni bírságot róttak ki, és 8472 szabálysértési feljelentés tettek. Úgy fogalmazott, hogy ennyi szabályszegés elenyésző az összlakossághoz képest, az emberek többsége tudomásul vette a szabályokat. A népjóléti bizottság ülésén ezután a képviselők kérdéseket tettek fel. Müller Cecília országos tisztifőorvos válaszában elmondta, zárlatot rendelt el a tatabányai kórházban, oda beteg hétfő este óta nem érkezik. Az intézményben 53 fertőzöttet regisztráltak, az egyik ottani dolgozó halálával kapcsolatban pedig szakfőorvosi vizsgálatot kért. Beszélt arról is, hogy a fővárosi Pesti úton közigazgatási eljárásban vizsgálják a történeteket, de erről a bizottság előtt bővebb tájékoztatást nem adott. Egy egészségügyi dolgozó csak akkor kaphat százszázalékos baleseti táppénzt, ha betartott minden járványügyi óvintézkedést, és ennek ellenére megfertőződött. Ezt minden esetben a munkavédelmi hatóság vizsgálja ki - ismertette.
Menczer Tamás államtitkár válaszában kitért arra, hogy több magyar lélegeztetőgép-fejlesztés van folyamatban, és úgy fogalmazott: ez a gépállomány "stratégiai kapacitással fog bővülni". Lukács László György (Jobbik) egyebek mellett azt firtatta, hogy a kórházak által az ellátásra felszabadított ágyakat a járvány után "visszakapják-e" az intézmények. Rétvári Bence államtitkár azt válaszolta, az ágyak egy hányadát szabadították fel a koronavírus-betegek ellátására, ezek egy részét emelt szintű ellátásra használják. Semmilyen ágyszámot nem vettek el, átcsoportosítás történt - közölte. Az otthoni szakápolással kapcsolatban elmondta, az elmúlt években 15 milliárd forintról 55 milliárdra emelkedett a támogatása.