Szabó László miniszter-helyettes képviselte hazánkat Brüsszelben a május 18-i Külügyminiszteri Tanácson.

A május 18-i Külügyminiszteri Tanácson Szabó László miniszter-helyettes képviselte hazánkat Brüsszelben. Az eseményhez kapcsolódó reggelin Vucsics szerb miniszterelnökkel találkoztak a miniszterek. A szerb miniszterelnök elmondta, hogy még idén szeretnék megkezdeni a formális csatlakozási tárgyalásokat. Magyar részről elmondtuk, hogy Magyarország mint szomszédos ország támogatja a tárgyalási fejezetek megnyitását. A bel- és igazságügyi együttműködésre vonatkozó fejezet megnyitásával további lehetőséget kaphat az EU és Szerbia, hogy közös, összehangolt erőfeszítésekkel visszaszorítsák a nyugat-balkáni útvonalról érkező menekülthullámot. A rohamosan emelkedő menekültáradat jelentősen megterheli a magyar intézményrendszert és költségvetést. Szerb partnereinktől hatékonyabb és mélyebb együttműködést várunk e területen.

A szerb miniszterelnök után az ukrán külügyminiszterrel, Pavlo Klimkinnel talákoztak a miniszterek. Klimkin elmondta a május 21-22-i rigai csúccsal kapcsolatos ukrán elvárásokat. Jelentősen erősíteni kívánják a csúcs zárószövegének európai perspektívára illetve vízummentes utazásra vonatkozó szövegrészét. E mellett jelezte, hogy 2016.január 1-től életbe lép majd az EU-Ukrajna szabadkereskedelmi rezsim. Magyar részről elmondtuk, hogy továbbra is támogatjuk Ukrajna területi egységét, európai perspektíváját illetve vízumkönnyítési folyamatait. Egyetértettünk az ukrán féllel, hogy a rigai csúcsnak pozitív üzeneteket kell megfogalmaznia ezekben az ügyekben. Hangsúlyoztuk, hogy a konfliktus tárgyalásos megoldásának a kulcsa a minszk-i megállapodás végrehajtása. Ezt minden félnek végre kell hajtania.

A külügyminiszterek és védelmi miniszterek együttes ebédjének vendége Stoltenberg NATO-főtitkár volt. A miniszterek közösen tekintették át az EU déli illetve keleti szomszédságának konfliktus zónáit.

A migrációról szóló április 23-i rendkívüli EU-csúcs utókövetése kapcsán a miniszterek elvi döntést hoztak, az embercsempészek elleni EU-s katonai misszió indításáról. A magyar álláspont szerint a misszió teljes mértékű településéhez szükség van az ENSZ BT támogatására illetve a líbiai egységkormány meghívására.. A magyar hozzászólás felhívta a figyelmet, hogy a bizottsági közlemény földrajzilag nem kiegyensúlyozott; kisebb hangsúllyal szerepel a Nyugat-Balkánon keresztül hazánkat is elérő jelentős és egyre növekvő  menekülthullám. Hazánk továbbra sem ért egyet a kötelező menekült befogadási kvótákkal.

A Tanácsülés utolsó részében a külügyminiszterek áttekintették a közel-keleti helyzetet illetve megvitatták a macedóniai biztonsági helyzetet a múlt heti kumanóvói erőszakos események fényében.