Katonák mellett rendőri erőket is ajánlottak Magyarországnak a déli határszakasz védelmének segítésére a visegrádi együttműködés (V4) társállamai - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) helyettes államtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságának csütörtöki ülésén.
Altusz Kristóf közölte: Csehország és Lengyelország 50-50, Szlovákia 20 rendőrt ajánlott fel, hogy Magyarország déli határszakaszán segítsék magyar kollégáikat a közrend és közbiztonság fenntartásában.
A helyettes államtitkár felidézte: 21 cseh katona már meg is érkezett Magyarországra; ők a Balaton 2015 elnevezésű közös kiképzésen egy a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetre készülnek fel. Ugyancsak a migrációs válság kezelésére ajánlott katonai együttműködés keretében a tervek szerint november elsejével 30 szlovák katona is érkezik Magyarországra - tette hozzá a KKM helyettes államtitkára, megjegyezve: az, hogy V4-eknek ilyen gyorsan és hatékonyan sikerült megállapodni a katonai és rendőri együttműködésről, azt jelzi, hogy a visegrádi együttműködés országai pontosan értik egymást.
A külügyi bizottság csütörtöki ülésén Juraj Chmiel, a Cseh Köztársaság magyarországi nagykövete amellett, hogy megerősítette a cseh segítségről szóló felajánlást, országuk V4-es soros elnökségi terveit, prioritásait is felvázolta. A cseh elnökség a bizalom és a kohézió megerősítéséről fog szólni - mondta a nagykövet, megjegyezve: kiemelten készülnek 2016 februárjára is, amikor a szövetség alapításának 25. évfordulóját ünneplik.
Emellett beszámolt a Visegrádi Alap helyzetéről, valamint a jövő évben felálló V4-EU harccsoportról. Kitért az európai szomszédságpolitika erősítésére, a négy ország közötti biztonság- és védelempolitikai együttműködésre, különösen a kiberbiztonság területén. Szólt a V4 plusz elnevezésű tervekről is, melyek szerint a négy országnak további államokkal kellene szoros együttműködést kialakítania, nemcsak Európa-szerte, hanem az Egyesült Államokkal, az Egyesült Királysággal, vagy akár Dél-Koreával.
Erre reagálva Altusz Kristóf azt mondta: a magyar álláspont első körben egy közép-európai V4 pluszt tartana reálisnak. Aztán egy következő lépésben lehetne más, távolabbi országokat is bevonni az együttműködésbe.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke felidézte, hogy sokan - különösen az év elején - kezdték temetni a visegrádi együttműködést. Ezért is fontosnak tartja, hogy a cseh elnökség vezérgondolata a bizalom helyreállítása.
Ennek kapcsán Gyöngyösi Márton, a testület jobbikos alelnöke is pozitívan értékelte a V4 jövője szempontjából a cseh nagykövet által elmondottakat. Kiemelte például, hogy a migrációs válság is rámutatott arra, hogy Európa szomszédságpolitikája nem egységes, s más társadalmi berendezkedésekben gondolkodnak V4-ek, mint egyes nyugat-európai uniós partnerállamok.
A bizottsági ülésen Juraj Chmiel, Altusz Kristóf és Németh Zsolt is felhívta a figyelmet arra, hogy a migrációs válság nyomán a nemzetközi politikában kissé háttérbe szorult az ukrán válság és a nyugat-balkáni országok helyzete. Németh Zsolt kiemelte: továbbra is kulcsfontosságú, hogy segítsék Ukrajnát, és ne lassuljanak le az ukrajnai reformok. A kormánypárti politikus úgy véli, az, hogy milyen politikai megoldás születik az orosz-ukrán konfliktus megoldására, az "nem kis mértékben" függ a V4-ektől is.