Üzbegisztánt komolyan érdeklik a magyar technológiák, elsősorban az élelmiszer-feldolgozás és a vízgazdálkodás területén, s a két ország között most körvonalazódó együttműködési projektek nyomán akár meg is duplázható a kétoldalú kereskedelmi forgalom - mondta Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára, miután Üzbegisztánban folytatott hivatalos megbeszéléseket.
Szabó Lászlót a látogatásra egy üzletemberekből álló delegáció is elkísérte. Az államtitkár a március 22. és 25. között tartó látogatása keretében társelnökként részt vett a Magyar-Üzbég Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság harmadik ülésén, amelyen üzbég részről Eljor Ganijev külgazdasági, befektetési és kereskedelmi miniszter elnökölt.
Az államtitkár a tanácskozással kapcsolatban hangsúlyozta: a tárgyalt kétoldalú együttműködési lehetőségek alapján 30-40 millió dolláros (8,4-11,2 milliárd forintos) üzletet vár a mostani látogatástól.
Szabó László elmondta, hogy a közép-ázsiai ország mezőgazdasága nagyon sikeres, de az agrártermékeknek csupán 30 százalékát dolgozzák fel, s ezen az arányon magyar technológiák felhasználásával sokat lehetne javítani. Mint megjegyezte, van már olyan magyar cég Üzbegisztánban, amely a csirketenyésztésben és -feldolgozásban a teljes technológiát biztosítva működik.
Az államtitkár elmondta, hogy Üzbegisztán nagyon nyitott például a szőlészeti és borászati technológiák átvételére, s már most is folyamatban van egy ilyen jellegű, sikeresnek ígérkező megállapodás. Ennek keretében "teljes magyar technológiával a nulláról építenének fel egy borászati céget, amely világszínvonalon tudna borelőállítással foglalkozni", lehetővé téve így az üzbég borok világpiacra való belépését. Szabó László hozzátette, nagy az érdeklődés az ivóvízellátással és az öntözéssel kapcsolatos magyar technológiák iránt is.
Az államtitkár elmondta: a tárgyalásokon felvetődött az is, hogy Üzbegisztánban kötött a devizagazdálkodás, így a közép-ázsiai országban csak korlátozott mértékben érhető el konvertibilis valuta. Az államtitkár elmondta, hogy az ülésen a magyar fél lobbizott azért, hogy az üzbég kormány segítségével a magyar vállalatok pénzét időben konvertálni lehessen, és ne szenvedjenek késedelmet az üzleti folyamatok. Az üzbég fél részéről ígéret is kaptak erre - tette hozzá Szabó László.
Az államtitkár és az üzletemberek csütörtökön az Üzbegisztán délkeleti részén fekvő Szamarkand kormányzójával tárgyaltak. Kifejtette, a szamarkandi régióban az üzbég lakosság 10 százaléka él, de itt állítják elő a mezőgazdasági termékek 40 százalékát. Ezen a találkozón is elhangzott, hogy az üzbégek növelni szeretnék a feldolgozottság mértékét és új exportpiacokat keresnének.
Szabó László elmondta: komoly esély van arra, hogy Magyarországon üzbég kereskedőház nyíljon, amelyen keresztül a közép-ázsiai ország mezőgazdasági termékei az európai piacokra is el tudnának jutni. Az államtitkár kérdésre válaszolva elmondta, hogy az üzbég termékek közül elsősorban aszalt gyümölcsök, köztük a kiváló minőségű mazsola, valamint citrusfélék behozataláról lenne szó.
Magyarország a különféle technológiák mellett az élő szarvasmarha már most is jelentős kivitelét, továbbá a mirelitáruk és a szárazság- és fagytűrő vetőmagok exportját növelné. Szabó László elmondta, hogy a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokban a magyar export van jelentős túlsúlyban, de mindkét irányban komoly fejlődésre van lehetőség. Az államtitkár szerint a kereskedelmi kapcsolatok fellendítésében a jövőben nagy segítséget fog jelenteni, hogy Üzbegisztánban már elkezdett dolgozni a magyar külgazdasági attasé, és a kormány tavalyi ígéretéhez híven rövidesen Magyarország nagykövetségét is megnyitják.
Szabó László az üzbég kormány egészségügyi és oktatási illetékeseivel is találkozott. A tárgyalásokon többek között elhangzott, hogy a magyar kormány 30 ösztöndíjat ajánl fel üzbég diákoknak, akiket a kétoldalú felsőfokú együttműködési megállapodás még idén esedékes aláírása után várnak a magyar egyetemekre.