A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára szerint jó úton halad a kormány 2014-ben indított új külgazdasági rendszere és gazdaságdiplomáciája.
Szabó László az állami tulajdonú Exim - a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB) integrációja - Exportra fel! című fórumsorozatának pécsi állomásán csütörtökön történelmi csúcsnak nevezte, hogy tavaly az export meghaladta 90 milliárd eurót (27 ezer 450 milliárd forint) , a külkereskedelmi többlet pedig 8 milliárd euró (2440 milliárd forint) fölé emelkedett.
Ezzel Magyarország a régió gazdaságilag legstabilabb, legbiztonságosabb országává vált - jelentette ki. Hozzátette, hogy az első féléves adatok szerint az idei év is "elég jónak tűnik", az export 3,5 százalékkal növekedett, a külkereskedelmi többlet 5,3 milliárd eurónál (1616 milliárd forint) jár.
Szabó László közölte, hogy az Exim a kis- és középvállalkozások (kkv) külpiacra lépését innovatív pénzügyi eszközökkel segíti, és hangsúlyozta, hogy a belső piacok limitáltsága miatt fontos a külpiacok kihasználása. Arról si beszámolt, hogy az országban működő nagy integrátor cégek beszállítóinak immár kétharmada magyar vállalkozás.
Szabó László fontosnak nevezte kutatás-fejlesztés és innováció bővítését, felidézve, hogy a célra 1200 milliárd forintos forrás áll rendelkezésre, a felsőoktatással kapcsolatban pedig remélte, hogy 2018-ig az összes hallgató 70 százaléka duális képzés keretében folytathatja tanulmányait.
Őri László (Fidesz-KDNP), Pécs alpolgármestere köszöntőjében kiemelte: a megyeszékhely ma is keresi a helyét az ország gazdasági vérkeringésében. Emlékeztetett arra, hogy a városvezetés fő feladatának tekinti a gazdaságfejlesztést és a munkahely-teremtést.
A politikus az önkormányzat kulturális déli nyitás elnevezésű stratégiájára térve kiemelte: Pécs elsősorban a Horvátország Bosznia-Hercegovina és Szerbia felé segíti a kapcsolatfelvételt, és ennek , reményei szerint gazdasági hozadékai is lesznek.
Őri László az MTI-nek elmondta: a város törekvéseit a kormány és a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) is segíti. A Külgazdasági és Külügyminisztérium, az Exim, a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH), a HIPA és az önkormányzatok együttműködésével megvalósuló fórumsorozatot azzal a céllal indították el, hogy ösztönözzék és támogassák a cégek külpiacra lépését és fejlesszék a hazai beszállítói kapacitásokat.
Magyarországon az export GDP-hez mért aránya 90-95 százalék, az export meghatározó részét külföldi vállalatok bonyolítják le, mindössze 15-20 százalékra tehető a magyar tulajdonú kis- és közepes vállalkozások aránya. A hosszú távú cél, hogy az exportképes vállalkozások száma a jelenlegi 2-3 ezerről 10 ezer fölé emelkedjen, növelve ezzel a foglalkoztatást és a gazdaság teljesítőképességét.